AutoCAD Ortamında ProgramlamaOrtamında Programlama Lisp

%10
Autocad,Kerim Çetinkaya

Son yıllarda makinetasarımında CAD programları yaygın olarak kullanım alanı bulmuştur. CAD programları, tasarımcıya tasarımalrını daha kısa zamanda yapabilme olanağı sağlarlar. Fakat aynı tasarımların farklı veriler için ayrı ayrı yapılması, zaman ve ekonomik yönden uygun olmamaktadır. Bu yüzden farklı veriler için aynı tasarımın hemen yapılabilmesi, AutoCAD gibi bir tasarım programını destekleyici bir programlama dili ile mümkün olacaktır.
AutoCAD uygulamalarında, LISP dilinin AutoCAD için uyarlanmış şekli olan AutoLISP dili bu ihtiyaca cevap vermektedir. AutoLISP dosyaları, fonksiyonlardan meydana gelmektedir. Programı kullanan kişi, kendi tanımlamış olduğu veya standart fonksiyonlardan seçtiği fonksiyonlarla yapmak istediklerini gerçekleştirir.
Kitabın giriş bölümünde, AutoLISP için geçerli olan ve programlama mantığının iskeletini oluşturan kavramlardan söz edilmiştir. Sonraki bölümlerde ise AutoLISP programlama dilinin temel fonksiyonları anlatılmıştır. Uygulama içerisinde kullanıcıların en çok sıkıntı çektiği konulardan biri de diyalog kutularının kullanımı ve kontrolüdür. Kitabın içerisinde bu sorunun çözümlenmesine yönelik çeşitli bölümler mevcuttur. Kullanıcılara faydalı olabilmek için kitaptaki örnekler sayıca fazla tutulmaya çalışılmıştır ve büyük bir çoğunluğu aynı zamanda açıklamalı olarak verilmiştir. Kİtap içerisindeki uygulamalar, tüm AutoCAD sürümleri ile uyumlu çalışabilecek şekildedir.
(Önsöz'den)

Stok Kodu
9789944165563
Boyut
195-245
Sayfa Sayısı
552
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat