Türkiye Türkçesinin Söz Dizimi

%10
Türkiye Türkçesi'nde Söz Dizimi,Bilal Aktan
Bu kitapta Türkiye Türkçesinin belli başlı söz dizimi kuralları üzerinde duruldu. Konuların ele alınışında olabildiğince edebi metinlerden alınmış örnekler verildi. Çünkü dili en iyi kullanan, dile canlılık ve zenginlik kazandıran kesim; sanatçılar, şairler ve yazarlardır. Verilen örneklerin pek çoğunun sonunda sayfa ve satır numaraları, bir kısımda ise yalnızca sayfa numaraları gösterilmiştir. Kitapta giriş bölümünden sonra dört bölüm vardır.
Birinci bölümde bütün kelime grupları ayrı ayrı ele alınıp her birinin özellikleri örnekler eşliğinde açıklandı. Kelime gruplarının hem cümle içindeki hem de kendileri gibi başka kelime grupları içindeki görevleri değerlendirildi.
İkinci ve üçüncü bölümde cümle konusu ele alındı. İkinci bölümde cümlenin belli başlı özellikleri ile cümlenin ögelerine, üçüncü bölümde ise değişik yönlerden ele alınan cümle çeşitlerine yer verilmiştir.
Dördücü bölüm, daha önceki bölümlerde verilen bilgilerin uygulamaya konulduğu bir bölümdür. Bu bölümde değişik şair ve yazarlarımıza ait metinlerden alınan örneklere yer verildi, bu örneklerin cümle çözümlemeleri yapıldı. Cümlelerin önce ögeleri, sonra bu ögeleri oluşturan kelime grupları belirlendi. Daha sonra da grupları oluşturmada temel yapı taşı olan kelimelerin, gruptaki tek başına taşıdıkları görevleri belirtildi. Böylelikle cümleyi oluşturan bütün kelimelerin cümle veya kelime grubu içindeki görev ve işlevleri tek tek belirtilmiş oldu.
(Önsöz'den)
Stok Kodu
9786055804190
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
188
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat