Anadolu'da, 500 kadarı ''Tıbbi bitki'' sınıfına giren 10 binden fazla yabani bitki türü vardır. Bu bitkiler, 4000 yıldan beri bu topraklarda yaşayan değişik kültürlere sahip insanlar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır ve halen de kullanılmaktadır.
Bu bitkilerin etkileri, faydaları, zararları -geçen yüzyıllar içinde- insanlar tarafından öğrenilmiş; böylelikle de folklorik bir bilgi birikimi meydana gelmiştir. Bu arada, biyolojik asıllı ilaç ve ilaç hammaddeleriyle uğraşan eczacılık biliminin (Farmakogonozi) halk ilaçlarını ve bunları folklorik bilgilerle inceleyen bir bilim dalı olan ''Etnofarmakonozi'' önem kazanmıştır. Günümüzde de bitkisel tedavilerin devam ettiği görülmektedir. Ancak, bu arada büyük bir tehlike de giderek artmaktadır.
Terkibi, üreticisi tarafından açıklanmayan, her derde deva olduğu söylenilen ilaçları satanlar da çoğalmıştır!
Halk, öncelikle şunu bilmelidir: Bir ilacın -ister sentetik, ister bitkisel, ister bitkisel, isterse hayvani olsun- etkili olabilmesi için, önce bu ilacı kullanacak olan kişinin hastalığının doğru teşhis edilmesi şarttır. Bunu yapacak olan da Hekim' dir; ilacı yazacak olan da O' dur. İşte bu noktadan sonra, yine hekime sormak kaydıyla bitkisel ilaçlar da kullanılabilir!
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789757699088
Boyut
120-190
Sayfa Sayısı
432
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat