Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Bediüzzaman Said NursiHayatı ve Davası

%20
Bir Fikir ve Aksiyon İnsanı Bediüzzaman Said Nursi,Murat Duman
Merhum Osman Yüksel Serdengeçti'nin ifadesiyle, etrafı sekiz yaşından seksen yaşına kadar her yaştan ve her kesimden insan tarafından sarılmış bir bahtiyar olan Bediüzzaman Hazretleri, İslâm'a ve Kur'ân'a hizmet noktasında fevkalâde derinliğe sahip bambaşka bir şahsiyetti. Risale-i Nur hizmetinin başladığı yıllarda Üstad'ın etrafında pervane olan insanlarda, tarif edilemeyecek bir hâl vardı. Bütün engelleme çabalarına rağmen, îmâna susamış gönüller, onun eserleriyle aydınlanıyordu. O yıllarda Risale-i Nur hizmetini omuz- layan insanlar, sanki hayatlarında Asr-ı Saadet'in izdüşümünü yaşıyorlardı. Temiz, ulvî ve sonsuz bir şeye bağlanmanın verdiği güvenle Anadolu'nun samimi evlâtları, Meşrutiyet, İttihad-Terakkî ve Cumhuriyet dönemlerini yaşayan bu bahtiyar zâtın, o Şark yaylaların- dan gelip, sıradağlar gibi muhkem îmânıyla, nicelerinin silinip tarihe karıştığı bir devrede ayakta kalmayı başaran bu hizmet kahramanının etrafını sarmışlardı.

Bediüzzaman Hazretleri'ni, 'inkılâba ve laikliğe aykırı hareket ediyor' diye çeşitli ithamlarla ezmek isteyen, mahkemelere sevk eden, hapishanelere ve sürgüne gönderen hâkim güçlerin çabası, Kur'ân'ın ve Allah'ın nurunu yaymak için verdiği mücadeleye engel olamadı. Aksine, Kur'ân'ın aydınlık ikliminden beslenen bu Nur, vatan sathını aştı ve cihanın dört bir yanına yayıldı. Niceleri çileli hayatında çeşitli vesilelerle ona talebe oldu. Daha sonra da pek çokları kendini Risale-i Nur hizmetine vakfetti ve Risale-i Nur'ların fikrî aydınlığı altında yapılan gayretleri, çağımız şartlarında dine hizmet adına en güzel bir metot olarak benimsedi.

İşte elinizdeki bu kitapta, Bediüzzaman Hazretleri'nin etrafında kenetlenen talihli ve onurlu zevâtın hatıraları ve mülâhazaları ışığında Üstad'ın mübarek hayatı, fikirleri, yaşadığı hâdiseler ve ortaya koyduğu eserler kronolojik bir seyir hâlinde ortaya konuldu. Asr-ı Saadet'ten bu yana devam eden îmân ve Kur'ân hizmetinin, çağımızdaki güçlü temsilcilerini bünyesinde barındıran Risale-i Nur hizmetinin tarihî seyri ve çeşitli açılardan günümüze bakan hususiyetleri, Bediüzzaman Hazretleri'nin şahsında kapsamlı bir şekilde bu eserde değerlendirilmeye çalışıldı.
Stok Kodu
9786050009606
Boyut
160-230
Sayfa Sayısı
580
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat