Türkü, Türk halkının şiirinin en eski nazım biçimlerinden biridir. Türküler, insanoğlunun başına gelen olayları bunun toplum içindeki yankılarını, aşk, gurbet, hasret gibi insanların ortak paydalarını, mertlik ve kahramanlık gibi milli ve tarihi olayları konu alan bir kültür hazinesidir. Türküler herkesin anlayabileceği ortak, sade ve anlaşılır bir dil ve hece ölçüsüyle yazılmıştır.
Türküler, bir olay üzerine yakılırlar. Bu olay milleti ilgilendirecek kadar büyük olabileceği gibi, yalnızca birkaç insanı veya bir yöreyi de ilgilendirebilecek türden de olabilir. Aşk, gurbet, ölüm, kahramanlık, yiğitlik, fetih, seferberlik, doğal afetler, kavgalar, anlaşmazlıklar türkülerin ortaya çıkışına sebep olabilir.
Bu ve benzeri olaylar yaşayan bir insanın bunu halk şiiriyle ve ezgi eşliğinde ifade etmesi türküyü meydana getirir. Zaman geçtikçe söyleyeni unutularak anonim olarak Halk Edebiyatın'da yer edinir.
Türküler, genellikle herkesin anlayabileceği ortak, sade ve tabii bir dille hece veznesiyle söylenir ve yazılırlar. Aruz veznesiyle yazılıp söylenen türküler de vardır.
Türküler, konularına, şekillerine ve ezgilerine göre üç şekilde sınıflandırılabilir. Usul ile çalınmayan, her sanatkârın isteğine bağlı tam bir şekil göstermeyen ezgilere “uzun hava“ denilmektedir. Bozlak, Maya, Divan, Engin, Hoyrat, Çukurova, Türkmani bu gruptandır. Ölçüsü ve ritmi belli olan ezgiler ise “kırık hava“ sınıfındandır. Kare deniz Horonları, Kuzey Doğu Bar'ları, Batı Anadolu zeybekleri bu gruptandır.
(Kitabın İçinden)
Stok Kodu
9799752632362
Boyut
110-160
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-09
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat