Yıldızsayan Ortadoğu'nun 'kopuş yüzyılı'nda, ardı arkası kesilmeyen savaş, sefer, isyan ve masal, efsane çağlarında "Gerçeğe benzer yalanlar" içinde yaşanırken, "Yalana benzer gerçeklikler" peşinde aşka ve hakikat bilgisine ermek isteyen bir müneccimin, yani bir 'Yıldızsayan'ın geleceği öğrenme tutkusu... "Zihnin bütün köleliklerine karşı isyan"dan ibaret bir güzergah ve kişisel huzura, mutluluğa açılan ikinci bir yol... Gökyüzünün dili de kezzab. Varlığın 'ilk oluş' anındaki tözüne dönerek aşka suret durması için ruhunu ateşe veren bir 'yol acemisi'
Tutkunun en akıl almaz ve en yasak olanında kan kesilip giden bir ömrün hikayesi...
"Yıldızsayan tarihte var olmayı denerken, simgelerle, sezdirilerle, çağrıştırmalarla ölüm-aşk-gelecek üçgeninde özlü bir romana işaret ediyor."
- Selim İleri, Cumhuriyet-
"Batı'dan doğuya, doğudan batıya karşılıklı bu gelgitlerin doğudaki içsel evrimi için ise Haldun Çubukçu'nun Yıldızsayan'ına bakacaksınız. Felsefe ve astronomi orada yıldızların sırrını çözmektir... İnanç ve iktidar gökten gelir."
- Zeki Coşkun, Radikal İki)
"Yıldızsayan'ın çıkış noktası, roman yazma faaliyetinin-yani sadece kağıt üstünde var olan, kurmaca dünyalar kurmanın-bir sembolü gibidir."
- Priska Furrer, Tarih ve Toplum) Yıldızsayan, Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık, 9789753086257, Haldun Çubukçu
Stok Kodu
9789753086257
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
343
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-6
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat