Yaşlı Rınd'in Ölümü

%16
Yaşlı Rınd'in Ölümü,Mehmed Uzun
Yaşlı Rınd'in Ölümü Yaşlı Rind'n Ölümü, hüzün ve kederle işlenmiş bir kaçışın, ülkeyi terk edişin ve sürgün öyküsü. Aynı zamanda da yeni heyecanların, coşkuların ve umutların...
Genç aydın Serdar Azad'ın tesadüfen yoluna çıkan yaşlı bir Rind ile tanışmasının öyküsüdür anlatılan. Yaşam öyküsü hayli ilginç olan yaşlı Rind, Serdar Azad'ın önünde iki dünyanın kapılarını açar. Kapılardan biri anadilin keşfine açılır; diğeri bir dünya görüşünün, artık kaybolmuş, günümüz dünyasında yeri olmayan bir hayatın kapısıdır; Rindilik. Romanda sürgünün, kaçışın acılarını çekerken bir taraftan da yaşlı Rind'in yaşamıyla birlikte bilurun, müziğin, sanatsal ve edebi yaratıcılığın peşinden sürükleniyor okur... Yumuşak, şiirsel bir dille, iç içe geçen farklı üslup ve tekniklerle anlatılan çok farklı bir roman.
Roman, çok başarılı biçimde, içten bir tutkuyu gözler önüne seriyor. Bunun yanı sıra sürgündeki Kürt aydınlarının ve mücadelelerine bir ışık tutuyor. Yalın ve canlı yazılmış olan roman otanikliği ve atmosferinin yoğunluğuyla kendisine bağlıyor.
- Elisabeth Mair-Gummermann, Almanya-
Anlatının tonu hep hüzünlü ve ironik. Ritmi ise eski zaman ağıtları ve Anadolu'ya ait halk edebiyatının ritmi... Yazarın öteki kitapları gibi bu kitap da çok özgün bir edebi deneyi temsil etmektedir.
- Marc Semo, Fransa- Yaşlı Rınd'in Ölümü, Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık, 9789753086240, Mehmed Uzun
Stok Kodu
9789753086240
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
134
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-6
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat