Gurbet "Nihat Behram'ın konusunu ve metni işleyiş biçimi beni derinden etkiledi. Bütün Avrupalılar ilgilendiren bir sorunu, Ortak Pazar' ın çeşitli bölgelerine yerleşmiş ve bizim zenginler kulübümüzün sınırlarından hergün atılan, karaborsada çalışmak zorunda bırakılan, ülkelerimizde günden güne gelişen yabancı düşmanlığının kurbanı ve ülkelerinden kaçmalarına neden olandan pek farklı olmayan sömürü içindeki on milyon göçmenin kaderini demagojiye ve yaltaklanmaya yer vermeden büyük güç ve dürüstlük gözler önüne seriyor."
Juan Goytisolo
''Gurbet'', Türkiye insanının Batı ülkelerindeki dramını anlatıyor. Bu tek cümlelik tanımlama, romanın konusunu özetler, ama romanı anlatmaya yetmez. İsviçre'nin betimlendiği bölümlerde, farklı ve kimi kez taban taban karşıt kültürlerin karşılaşmasının yansıtıldığı ortamlar, Kafka'dan, Kanetti'den sahneleri hatırlatıyor. Bu akıl almaz gerçek dışı soyutluk ve grotesk, gerçeğin ta kendisinden kaynaklandığı için, tıpkı Kafka'da, Kanetti' deolduğu gibi, derin bir gerçekçilik duygusu ile insanı sarıyor ve sarsıyor.
Ataol Behramoğlu
"Eserin sanatsal değeri, kahramanın trajedisi ötesinde, gurbetin iç yapısını derinliğine anlatabilmesinden kaynaklanıyor. Behram'ın bu epik eseri, hiç kuşkusuz, işlediği konunun en iddialı ürünlerinden biridir."
Hens-Dieter Grünefeld(Zfk)
"Olağanüstü bir roman. Biz İsviçrelilerin hoşuna gitmese de, bizi yaşamın içinde kendi gerçeğimizle yüzyüze getiren acımasız aynamız."
Stephan Laur(Dementi) Gurbet, Nihat Behram, 2000991100969, Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık
Stok Kodu
2000991100969
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
430
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-03
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat