Ecevit, Türkeş ve Erbakan'la Cezaevi Günleri

%16
Ecevit,Türkeş ve Erbakan'la Cezaevi Günleri,Oral Çalışlar
Ecevit, Türkeş ve Erbakan'la Cezaevi Günleri "12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından, darbeci generaller siyasi liderleri ve milletvekillerinin bir bölümünü siyasi tarihe 'Liderler Hapishanesi' olarak geçen Ankara Merkez Komutanlığı'na bağlı Ordu Dil ve İstihbarat Okulu'nun tutukevine kapatmışlardı. Bu tutukevi, üç yıldan fazla bir süre açık kaldı. 1983 yılı Temmuz ayında kapatıldı.
Burada ben de iki yıla yakın bir süre, tutuklu olarak siyasi liderler, bakanlar ve milletvekilleriyle beraber katıldım. Orada günü gününe not tuttum. Kitap, o dönemde tuttuğum günlüklerden oluşuyor. Bu kitabı ilk kaleme aldığımda Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Alparslan Türkeş yasaklıydılar. Günlük siyasi yaşamımızda henüz etkili hale gelmemişlerdi. Henüz yasakları aşma kavgası veriyorlardı.
Bu kitap hafızayı zorlayan bir anı kitabı değil, tamamen günü gününe tutulmuş belgeli bir kaynak olarak kabul edilebilir. Yakın siyasi tarihimizin en ünlü ve en etkili kişilerinin, iktidarı kaybedip, belki de her şeyi kaybettiklerini düşündükleri bir dönemdeki ruh hallerini yansıtıyor. Öğretici ve ders alıcı bir çok içten anıyı ve özeleştiriyi de içeriyor." Ecevit, Türkeş ve Erbakan'la Cezaevi Günleri, Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık, 9789753086325, Oral Çalışlar
Stok Kodu
9789753086325
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
272
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-9
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat