Yürek Solda Atar Almanya sosyal demokrasinin asi çocuğu Oskar Lafontaine, 1995 yılında, neredeyse okşarcasına SPD başkanı Rudaolf Scharping'in yerine geçti. Başkanı olduğu sosyal demokrat partiyi kısa bir sürede iktidara taşıdı. Parti başkanı kendisi olmasına rağmen, Yeşillerle kurdukları hükümette, Schöreder'in başbakan olmasını sağladı, kendisi de Maliye Bakanı oldu. Mart 1999'da aniden parti başkanlığından ve maliye bakanlığından istifa ederek kamuoyunu şaşkına çevirdi.
"Yürek Solda Atar", bizdeki sosyal demokrat kesimlere sosyal demokrasinin geçrek içeriği hakkında oldukça ilginç fikirler verebilecek bir kitap olmasının yanı sıra, gelişmiş bir ülkenin maliye politikalarının nasıl işlediğini, globalleşme denen şeyin az gelişmiş ülkelerde ne tür krizlere yol açtığını, bunun hangi politik mekanizmalarla oluşturulduğunu okumak, buna maruz kalmış ülkemiz açısından oldukça öğretici olacaktır kanısındayız. Globelleşme tartışmalarına da yeni bir perspektif getirecektir.
Politikanın iç mekanizmasını sadece medyadan değil de gerçek kaynağından öğrenmek isteyen herkese önerilebilecek bir kitap. Yürek Solda Atar, Gendaş Kültür Sanat Yayıncılık, Aylin Gergin, Bülent Atatanır, Esen Tezel, Süleyma, 9789753084833, Oskar Lafontaine
Stok Kodu
9789753084833
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
159
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-1
Çeviren
Aylin Gergin, Bülent Atatanır, Esen Tezel, Süleyma
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat