Uygulamacı Gözüyle Öğrenen KurumlarYöneticilere Rehber, Öğrencilere Referans

%20
Uygulamacı Gözüyle Öğrenen Kurumlar,Bayla Altuğ
“Öğrenen kurum“ fikri geçtiğimiz yıllarda artarak önemli olmaya başlamıştır. Özellikle Peter Senge'nin (1994) Beşinci Disiplin kitabı, öğrenen kurum yapılandırılması çalışmalarında kavramsal temelleri göstererek bir ilgi dalgası yaratmış ve yayımlanması sonrasında binlerce insan kendini öğrenen kurum yapılandırılmasına adamıştır.
Günümüzde halen bu kavramların nasıl pratiğe dönüştürüleceği tartışılmaktadır. İnsanlara sistematik düşünme aşılamak için hangi adımların atılması gerektiği, yeni becerilerin ve uygulamaların diğer kurumsal gelişme gayretleri ile nasıl entegre edileceği, kurumsal öğrenmedeki engellerin nasıl aşılacağı, ne çeşit bir öğrenen kurum yaratmak istenildiğinin kesin olarak nasıl keşfedileceği, kısaca öğrenen kurum olmaya nasıl başlanacağı soruları bu tartışmalarda gündeme gelmiştir.
Bu kitapta bu sorulara yanıt arama bağlamında, kurumlara uygulamalarında destek olabilme amacı doğrultusunda, öğrenen kurumlarla ilgili Peter Senge'nin başyapıtının sistematiği esas alınmış, ayrıca daha sonra yayımlanan ve öğrenen kurum kavram ve ilkelerinin kurumların hayatına nasıl uygulanacağını araştıran güncel kaynaklardan yararlanılmaya gayret edilmiştir.
Uygulamacı Gözüyle Öğrenen Kurumlar, sanayi-üniversite ilişkilerindeki boşluğu bir ölçüde doldurabilecek ve yöneticilere uygulamada yardımcı olduğu kadar, öğrenciler için de yararlı bir kaynak oluşturacaktır.
Doç. Dr. Bayla Altuğ, İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümü öğretim üyesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759097226
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
248
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat