İsmail Pelit, okuyucu önüne çıkan ilk kitabıyla, Bilge Karasu - Enis Batur çizgisinin anlatı alanındaki yeni öncü birliği olacağını duyuruyor. Yaşamın, insan oluşun, dünyada oluşun çeşitli anlarına ve durumlarına kulak kabartıyor İsmail Pelit, bu an ve durumlarda gizli kalmış ve ancak eğitimli bir algının ayırdına varabileceği o “mûsiki“yi ortaya çıkarıyor. Varoluşun sesi bu; kimi zaman kamyondan kömür boşaltanların yorgunluğuna, kimi zaman bir çocuğun köpek sevgisine, kimi zamansa tadını bilmeden reçel yapan bir kadının ustalığına sızan, oradan yankılanan bir tını.
Mûsiki Bu, çoğu zaman işitmeden geçtiğimiz, işitmeye korktuğumuz, işitmeden de pek ala yapabileceğimizi sandığımız o tınıyı, 47 parçada tarif ediyor. Duymak isteyenlere.
İsmail Pelit, 1982'de Ankara'da doğdu. Eylül 93'te, Çorum'da, apartmanın kazan dairesinde, mukavva kutunun içinde rastladığı Enis Batur, İsmet Özel, Turgut Uyar kitaplarından sonra çocukluğuna dönemeyeceğini anlayan Pelit; o tarihte, hızla, tüm dikkatini edebiyata yöneltti. 99'dan bu yana düzenli olarak yazmayı sürdürüyor. “Anlam“ın nesneyle, insanla ilişkisinin açığa çıktığı durumları, olayları, ilişkileri kollayan bir bilinçle hikayeler, şiirler, romanlar kuruyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759097257
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat