Bektaşilikte Son NefesYeniçeriliğin Kaldırılmasından Sonra Bektaşilik

%20
Bektaşilikte Son Nefes,Mesut Ayar
Türk tarihinin ilgi çeken ve ayrıntıları pek bilinmeyen olaylarından bir tanesi hiç kuşku yok ki 1826'da Bektaşiliğin yasaklanmasıdır. Kökleri 13. yüzyıla dayanan Bektaşilik, Anadolu ve Rumeli'de etkin bir şekilde yaygınlaşırken, sadece dini bir akım olmakla kalmamış, toplumsal, siyasi ve kültürel pek çok boyut kazanmıştır. Bu yönleriyle Bektaşilik, Türk kent kültürü ve tarihi mirasımız içerisinde özgün bir yer edinmiştir.
Yeniçeri ordusu içerisinde çok özel bir konum kazanan Bektaşilik, onunla bir çeşit kader birliği yapmış, toplumda siyasi ve kültürel bir yer edinmiştir. Yeniçeriliğin kaldırılmasıyla birlikte Bektaşiliğin de yasaklanması bu kader birliğinin bir sonucudur.
Elinizdeki çalışma, Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılışından sonra ocağın en büyük destekçisi konumundaki Bektaşiliğin de yasaklanmasını; yaşanılan süreci ve olayları somut belgelerle, birinci elden arşiv kaynaklarına dayanarak, nesnel bir şekilde ortaya koymakta, tarih araştırmalarındaki ciddi bir boşluğu doldurmaktadır.
Yeniçeriliğin kaldırılması Bektaşilik açısından gerçekten de bir son nefes olmuştur. Mesut Ayar'ın üzerinde emek verilmiş bu çalışması, tarihimizin pek bilinmeyen bir olayını okurlarına sunarken, kendi alanındaki bir referans kitabını da yayın dünyasına kazandırmaktadır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786055916022
Boyut
13-21
Sayfa Sayısı
165
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-05
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat