Şimdi-Burada İnsanın Amacı ve Geleceğin Alanıİnsanın Amacı ve Geleceğin Alanı

%30
Şimdi - Burada,Peter M. Senge
Değişmeyi İstemek Yetmez; Değişmeyi Bilmek Gerekir
Şirketlerin, örgütlerin, kurumların en zorlandığı konulardan birinin, değişen dünyaya, her gün yeniden tanımlanan piyasa koşullarına ayak uydurmak olduğu biliniyor. “Oligarşinin demir yasası“ gibi bir ya-sa yönetiyor örgütleri: alıştıkları şeyleri, alıştıkları biçimde yapmayı sürdürmek ve değişime ne pahasına olursa olsun karşı koymak için büyük bir direnç biriktiriyorlar zamanla.
“Öğrenen örgüt“ fikrinin babalarından Peter M. Senge, bir örgütün değişim için nasıl bir liderliğe, nasıl bir öğrenme modeline ve nasıl bir iradeye sahip olması gerektiğini yıllardır inceleyen bir yazar. Şimdi-Burada, Senge'in ve öğrenen örgüt düşüncesi üstüne emek veren arkadaşlarının ulaştığı son noktayı ortaya koyuyor. Bu noktanın başlıca özelliği, dar kalıplar içine sıkışmış, yalnızca profesyonel dünyanın verilerinden hareket eden bir “işletme“ anlayışının çok ötesine geçmesi, değişimin kişisel ve içsel kaynaklarına eğilmesi, bunları da büyük resme, yani dünyanın tümüne bağlaması.
Kitabın yazarları, birbuçuk yıl boyunca sürdürdükleri toplantılarda, alışıldık bilme ve yapma biçimleri-nin nasıl aşılabileceğini tartışmış; 150'ye yakın bilim adamı, iş adamı ve toplum önderiyle görüşmüş. Kitabın oluşumu sürecinde bununla da yetinmemişler: kendilerini derinden etkileyen bireysel dene-yimlerini ve Martin Buber, Goethe, Lao Tzu ve Carl Jung gibi düşünürlerin sözlerini de işin içine katmışlar.
Şimdi-Burada, geleceği biçimlendirebilmek için “şimdi“ ve “burada“ olanın kavranmasına; ortaya çıkmak için çabalayan geleceğin gelmesini kolaylaştırmaya yönelik, gerçek ve anlamlı değişimi hedefleyen bir kılavuz kitap.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789944291071
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
304
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-04
Çeviren
Çağla İmamoğlu,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat