“Latif Mutlu hayatını Türkiye'de eğitimin yaygınlaşmasına ve toplumun en ücra sayılacak köşelerine ulaşmasına, ama aynı zamanda da, var olan eğitimin niteliğinin yükselmesine adamış bir İdealisttir. “İdealist“ gibi bir sıfatla anılmayı en fazla hak eden insanlardan biridir. Herhangi bir güçlük, engel, onun bu alanda çabalarını durdurmadığı gibi, enerjisini de azaltamamıştır. Latif Mutlu yaşadığımız çağın bir “bilgi çağı“ olduğunu bir hayli erken bir zamanda gözlemlemiş, böyle bir çağda her türlü başarının yolunun bilgilenmekten geçtiğini, uygarlığın bilgi ile özdeş hale geldiğini kavramıştır. Bu kavrayışla, tek kişilik bir eğitim ordusu halinde, Türkiye'nin bu standartlara erişmesinin yolunu açmak üzere, dur durak bilmeyen bir çalışmaya girmiştir.
Somut pratik düzeyindeki etkinliklerinin yanı sıra, yazdığı kitaplarla da bu amaca yönelik bilgi birikimine katkıda bulunmuştur. Latif Mutlu'nun son eseri Uygarlığın Durak Yerleri adını taşıyor ve insanlık tarihinde bilginin üretilmesinin ve “depolanması“nın gerçekleştirildiği kurumları, “bilgi“ ve “uygarlık“ özdeşliği çerçevesinde inceliyor.
Latif Mutlu' nun bu eserdeki ilk “durağı“ Mezopotamya' da Ninive'deki Asurbanipal Kütüphanesi. Tarihin en eski alfabelerinden birini oluşturarak “çivi yazısı“ (cuneiform) dediğimiz yazıyla yazılan binlerce ve binlerce kil tablet bu kurumda toplanmış ve insan aklının bu medeniyet bölgesinden doğmuş birçok mucizesi bu sayede sonraki kuşaklara da ulaşabilmiştir.
İkinci durak, İskenderiye. Bu kenti dünyanın büyük cihangirlerinden İkender kurdu ama kenti dünya tarihinde adı kılıçtan çok kitapla, ünlü kütüphanesiyle anılır. Bu kütüphane de yaklaşık 700 yıl boyunca dünyanın bilgi ve “akıl“ merkezi oldu, çevresine ışık saçtı.
Latif Mutlu, bu “kitap-öncesi“ kütüphaneler dizisinde, bildiğimiz şekliyle kitapların toplandığı British Museum veya Biblioteque Nationale gibi kurumları atlayarak bu sefer “kitap-sonrası“ bir durağa varıyor ve günümüzün “internet dünyası“ nı, bunun insanlığa sunduğu muazzam imkânlara, bilgisayarlarla yapılabilecek buluşlara geliyor.
İdealizmin inancı ve heyecanını bilgi ve akılla buluşturan, değerli bir kitap.“
Prof. Dr. Murat Belge
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759064259
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
269
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat