Çocuk İsimleri Ansiklopedisi

%19
Çocuk İsimleri Ansiklopedisi,Hüsameddin Kaya

Çocuğa verilecek isim sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Çünkü verilen isim şahsın ömrünün sonuna kadar onun tanınmasına, bilinmesine ve çağrılmasına neden olacaktır.
Bu konu bir Müslüman için çok daha önemlidir. Çünkü Müslüman, verilen ismin sadece bu dünyada değil, ahirette de o şahsın ismi olarak kalacağını ve anılmasına, tanınmasına vesile olacağını bilir. Yine Müslüman bilir ki, çocuğuna karşı en mühim görevlerden biri, ona güzel bir isim koymaktır. İyi isim verilmeyen çocuğun ahirette anne babasından davacı olacağı hükmü ise konunun önemini daha çok artırmaktadır. Kitapta iki bölüm bulunmaktadır:
Birinci bölümde, isim koyma konusundaki genel bilgiler ve dinî kaideler yer almıştır. Çocuğuna isim vermek isteyen her müslüman kardeşimizin mutlaka bu bölümü okumalarını tavsine ederiz.
İkinci bölümde erkek ve kadın isimleri karışık harf sırasına göre ele alınmıştır. Bir isim incelenirken; imkân ölçüsünde anlamına, tarihî şahsiyetine, müslümanların kullanıp kullanmadığına, Kur'ân-ı Kerîm'de geçtiği yerlere işaret edilmeye çalışılmış, ayrıca kelimenin geldiği kökünün hangi dilden geldiğine işaret edilmiştir. İsimlerin Türkçe yazılışlarında asıllarına sadık kalmaya çalışılmıştır.
(Önsöz'den)

Stok Kodu
9789759751050
Sayfa Sayısı
472
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat