Belleğin becerisi, aşkın kalp çarpıntıları, şanssızlığın acımasızlığı ve zulüm karşısındaki öfke... Gururunu kaybetmeden yaşam savaşını sürdürmeye hazır bir genç kızın mücadeleci karakteri...

Buluğ çağının beklenti dolu duygusallığını henüz üstünde taşıyan Alba, yaşadığı dünyanın çöküşüne hayretle tanık olur. Katolik Kral'ın fermanıyla İspanya Yahudileri'nin sürgün kararı resmiyet kazanırken, Alba, ailesiyle birlikte Gerona'dan Venedik'e, ardından da Osmanlı topraklarının Selanik kentine kadar gidecek yolculuğuna koyulur. Yanlarında sınırlı eşyanın götürülmesine izin verilirken, Alba kimsenin el koyamayacağı bir değeri ülke dışına çıkarmayı başarır. Bu değer, Gerona hahamlarının talebi doğrultusunda "sürülmüşlerin" manevi geleceğinin bağımlı kalacağı Kabala kitabının ezberidir.

Anılar Evi bir yıkımın tarihidir; inanç nedeniyle çektirilen eziyetin ve diasporanın sorgulanan hayalidir. Gün ışığının aldatıcı açıklığı altındaki geçmiş, kentler, caddeler ve sokaklar olağanüstü bir canlılıkla ortaya çıkar.

Lucia Graves, bu tarihi romanıyla amacına ulaşır: Geçmişi günümüzün aynasına dönüştürmek; günümüz ardında da geçmişin çehresini maskesinden arındırıp şeffaflaştırmak.
(Arka Kapak)

İspanya Yahudileri'nin sürgün kararı resmiyet kazanırken, Alba, ailesiyle birlikte Selanik'e kadar sürecek yolculuğunda kimsenin el koyamayacağı bir değeri, Kabala Kitabı'nın ezberini, ülke dışına çıkarmayı başarır.
(Yayınevi Bülteninden)
Stok Kodu
9789757304579
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
247
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Sibel S.biçaçi
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat