Osmanlı Devletinde Hahambaşılık Müessesesi

%22
Osmanlı Devletinde Hahambaşılık Müessesesi,Hatice Doğan
Osmanlı Devleti'nin kuruluş ve gelişmesiyle birlikte gündeme gelen Osmanlı Devleti-Hahambaşılık ilişkileri, son Osmanlı Hahambaşısı Hayim Nahum'un yeni Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşundaki gayretlerine kadar dostluk ve işbirliği içinde devam etmiştir. Bugün de bu ilişkilerin aynı çizgide devam etmesi, Türk tarihinde Türk-yahudi vatandaşlık ilişkilerinin çok iyi bir zemine oturduğunu göstermektedir. İşte elinizdeki bu kitap başlangıcından itibaren Osmanlı Devleti'nde Yahudi Cemaati'ni, Hahambaşılığın Osmanlı Devleti'ndeki yerini, gelişimini ve devlete ilişkilerini ele almakta ve bu konuyu kronolojik olarak işlemektedir.

Altıyüz yıllık Osmanlı İmparatorluğu'nda "Hahambaşılık Müessesesi" konumu itibariyle iki önemli hususa daima özen göstermiştir. Birincisi; Hahambaşıların Osmanlı devlet yöneticileriyle ilişkilerini iyi bir şekilde yürütmesine son derece dikkat etmiş olmaları; ikincisi ise Hahambaşılığa bağlı Yahudi Cemaatlerinin çıkarlarının korunmasına çaba gösterilmiş olmasıdır.

Bu açıdan kitap, Türk-Yahudi kültür tarihinde önemli bir boşluğu doldurarak hem Türk hem de Yahudi aydınlarına bilgi vermesi bakımından yararlı olacaktır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9799757304691
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1901
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat