?Cam gibi saydam, çelik gibi katıksız olacağım. Gövdem olmayacak artık. Gövdesiz, acısız, arzusuz. Kadınsız.?

Geçmişi olmayan toprakta yetişen delikanlının derinlere salmaktan çekindiği kökleri, bedenden kaçamayarak zekâya sahip balçıkta itinayla yetiştirmesinin acıklı hikâyesi Mutfakta Patatesler.

?Patatesin çıplaklığını örten el, onu kavramanın, onu içinde taşımanın övüncü ve ağır başlılığıyla devinmekten ? çekiniyordu??
?Belki de haklıydı. Tüm kişiler tek bir kişiyi oluşturmak için var değildiyse de, önünde sonunda tek bir kişiyi örmüyor muydular?

Meyvesi hiç bu kadar içe dönük ve yineleyici olmamıştı: Patates soyulmadığında bilinçsizdi henüz.

?Aşk, canlının yenilgisinin bir yüzü olarak karşısına dikilir. Bu düşüncelerin ardından; sevgili, gerekli olmaktan çıktıktan sonra can sıkıcı olmaya başlar, yargısına varılır.?
??o devasa açıklamalarına, serimlemelerine, kanıtlamalarına girişecek değilim, çünkü bu işin üstesinden gelebilmek için yorgun ve yaşlı olmanın dışında filozof olmak gerek, psikanalist olmak gerek? Ben yaşarım, onlar çözümler??

Kendisinin tanımladığı kavramda yaşayan, ilk elden felsefî, psikolojik, dilsel, biçimsel ve edebî eleştirisini kendisi veren ve okuyucuyu tanık tutan bir hikâye. İkna olmanız imkânsız mektup yazmayı bilmiyorsanız.

?Hınzırlık yapıyor, dayak yiyor, mızmızlanıyor, efeleniyordu, ama henüz düşünemiyordu. Düşüncesi o denli sınırsızdı ki nasıl düşünsün?
Stok Kodu
9786056427374
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
94
Basım Tarihi
2014
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat