Bir Skandal Üzerine Notlar Sheba geçen akşam yemekte, Conolly ile ilk kez öpüştükleri anı anlattı. Tabii ki, çoğunu daha önce duymuştum, çünkü Sheba'nın Conolly olayı hakkında bana birkaç kez anlatmadığı pek bir şey kalmadı. Ama bu kez yeni bir şey ortaya çıktı. İlk kucaklaşmada onu şaşırtan bir şey olup olmadığını sordum. Güldü. Evet, dedi, kokusu onu şaşırtmıştı. Onun bir kokusu olacağı hiç aklına gelmemişti, gelse bile bu çiklet, kola veya ayak kokusu gibi yeni yetmelere özgü bir şey olurdu.

...O anda, içime çektiğim, sabun, yeni yıkanmış çamaşır kokusuydu. Bakımlı, tertemiz, mis gibi kokuyordu. Apartmanların havalandırma borularının önünden geçerken insanı sarıp sarmalayan o çamaşır makinesi kokusunu bilirsin, işte öyle. O kadar temiz, Barbara. Nefesi, diğer çocuklar gibi soğan ve peynir kokmuyor . . .

İngiltere ve Amerika'da uzun süre liste başı kalan bu eserde, 40 yaşındaki bir öğretmenin 16 yaşındaki öğrencisiyle yaşadığı skandal yaratan aşk ve tutku dolu ilişkisi, arkadaşının notları aracılığıyla okuyucuya aktarılıyor.
Zoe Heller'in seçkin bir edebiyat örneği olarak yazdığı bu eser, sürprizlerle dolu olduğu kadar doğal, heyecan verici olduğu kadar da insanın içini sızlatan özelliklere sahip.
Çevremizde her zaman rastlayabileceğimiz, bizden biri olarak kabullendiğimiz bir insanın, bilinç altından yola çıkan duygu fırtınalarıyla sürüklendiği yollarda, kendisinin de önceden tahmin etmediği tutkulara esir oluşunun öyküsü...
(Tanıtım Yazısı'ndan) Bir Skandal Üzerine Notlar, Grikedi Yayınları, 9799758953010, Zoe Heller
Stok Kodu
9799758953010
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat