İlköğretim Okulları İçin Santranç

%20
İlköğretim Okulları İçin Santranç,Mehmet Tekerek
İlköğretim Okulları İçin Santranç Bu kitapla sizlere Satranç dünyasının kapılarını aralamaya çalıştık. Kitap, satranç kültürünü vermenin yanında temel satranç becerilerinin kavranmasına yönelik olarak hazırlanmıştır. İlköğretim çağında satranç eğitimine başlamak; kötü alışkanlıklara engel olacağı gibi, planlı hareket etmenin önemini ve gereğini de kavratır. Satranç oyuncusu; hızlı, doğru ve çabuk düşünebilme ve olayları doğru yorumlama yeteneklerini geliştirir. Satranç, kişilik gelişimini ve karakteri olumlu yönde etkiler ve kendine güven duygusunu geliştirir.

Bireyin kendini tanıyarak güç ve yeteneklerini açığa çıkarmasına, bireysel kararlar alabilme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olur. Öğrenciye dikkatini tek konu üzerinde yoğunlaştırabilme alışkanlığı kazandırarak, diğer ders konularını daha iyi kavramasına yardımcı olur. Bilimselliği ön plana alarak araştırmalar yapmaya ve konulara karşı şüpheci yaklaşımı benimsetir, ezberci zihniyetten arındırır.

Genç bireyleri düşünen, araştıran, yargılayan bireyler haline getirir ve yaratıcılıklarında özgür olabilecekleri bir ortam hazırlar. Satranç, kişiye mücadeleci bir ruh yapısına sahip olmanın gerekliliğini benimsetir. Yepyeni hedefler göstererek bu yeni hedeflere güçlü bir şekilde, azimle yönelmeyi sağlar. Bireylerin olumsuz bir yönünü, eksikliğini ortaya çıkarmaya katkı sağlar. Kurallara uymayı, dostça oynamayı, kaybetmeyi kabullenmeyi, kazananı kutlamayı öğretir.

Kişinin yakın dostluklar kurarak daha çok sosyalleşmesine ve sosyal yaşamının zenginleşmesine yardımcı olur. Satrancın bireye kazandırdığı bu özellikler, Milli Eğitimin temel amaçlarından olup Türk Milli Eğitiminin öğrenciler tarafından kazanılmasını istediği temel davranışlardır. Bu kadar pozitif etkisi olan bir araç, eğitim amaçlı olarak da kullanılabilir. Bu nedenle, olabildiğince küçük yaştan başlayarak, "kişilik gelişiminde satrancın pozitif etkilerinden yararlanmak" mümkündür. Unutulmamalıdır ki; başarıya ancak ve ancak sistemli ve disiplinli bir çalışmayla varılabilir. Satranç oynarken de başarısızlıklar karşısında yılmadan, başarı için daha çok çalışarak, başarının büyük hazzı duyulabilir.

Başarı dileklerimizle İlköğretim Okulları İçin Santranç, Mehmet Tekerek, 3000761100249, Gün Yayıncılık Ankara
Stok Kodu
3000761100249
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2006-09
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat