Siyasi tarih:devletlerden, insan toplumumuzunorganizasyonundan meydana çıkışından, gelişme, değişme ve yıkılışından söz eder. yani devletlerin kuruluşundaki hakikatleri, değişiklikleri, gelişmeyi ve devletlerin kuruluşlarındaki hakikatleri, değişiklikleri, gelişmeyi devletin ve devletlerin birbirleriyle olan ilişkileirin inceler. Siyasi tarih, olaylara teşebbüs edenlerl, alınan kararlarla, olayların birbiri ile bağlantılarıyla, olayların oluş zaman ve mekanlarıyla meşgul olur.

..............
Kitabımızda, siyasi haritanın ve güçler dengesinin oluşmasında ve bu dengede yer alan devler arasında siyasi ilişkileri etkileyen olay ve gelişmeler 1789 Fransız İhtilali'nde itibaren ele alınmıştır. bu tarihten başlayarak dünya devlerinin 1939 yılına kadar izlediği önemli siyasi faaliyetler ve birbirleriyle olan ilişleri örneklerle anlatılmıştır. Genişletilmiş olarak hazırlanan bu baskıya, Ermeni konusu ile cumhuriyet döneminde Balkan politikası ilave edilmiştir.

Bu kitap, bir öğretim yılında okutulacak şekilde hazırlanmıştır. Bundan dolayı siyasi olaylar mümkün olduğu kadar kısa ve öz olarak anlatılmıştır.
Stok Kodu
3000761100109
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
495
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat