Uyku sırasında irade, belleği terkederek askıya alınır. Bir düşmanın en önemsenmeyecek saldırısı bile hayal gücü tarafından önceden söylenir. Uyuyan bellek, dış kaynaklı seslere ve ışıklara karşı aşırı hassastır. Ve sık sık uyanık belleğin ötesindeki saatleri ve günleri görür. Bu olay, doğa kanunlarına aykırı değildir. Karıncalar, iklim değişikliklerinden uzakta, yeryüzünün derinliklerinde yaşamaktadırlar. Hasat mevsiminin yaklaştığını bilirler ve ambarlarını doldurmak için dışarı çıkarlar.
Aynı şekilde sincap, meteorolojiden daha iyi bir tahmincidir. Önsezisi mükemmeldir. Soğuk hava dalgasını 24 saat önceden anlayabilir. Ve o duruma göre yuvasını inşa eder.
Bir rüya içerisinde, zekanın en yüce öznel kaynağı olan Tanrı, zekanın en yüce nesnel kaynağı olan insanın belleği üzerinde izlenimler ve sezmeler bırakabilir.
Rüya belleği, uyanık bellekten sık sık etkilenmektedir. Uyanık bellek, bir konu üzerinde dururken, rüya belleği az ya da çok ondan etkilenir ve güç sorunları çözkmede sık sık uyanık belleğe yardımcı olur.
Evrensel belleğin faal yerlerinde tamamlanmış olan kişisel gelecek, ölümün, kazaların ve talihsizliklerin ikazlarını üreterek rüya belleğimizi etkileyebilir.
Ruhani bellek, kişisel gelecekle uğraşırken nesnel bellek, geçmişin ve şu anın görüşleri ile sevinir ya da üzülür.
Birisi, geleceğin barometresiyken, diğeri de geçmişin barometresidir.
Eğer rüya belleği üzerinde kalmış ruhani izlenimleri, bu kitaptaki sembollerle birlikte, dikkatilce incelersek, ruhani kanun ile uyum içinde geleceğimiz şekillendirebiliriz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758122882
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
507
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1999
Çeviren
Levent Kır,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat