Sokrates'in Savunması ve Şölen adlı bu çalışmayla, eski Yunan düşüncesinin en önemli ismi olan Platonla birlikte Aydınlanma Çağı ve Rönesans Dönemi'ne yeniden bakma fırsatını yakalıyoruz.
Şölen'de; Atinalı aristokratlardan oluşan bir grup bir partiye katılırlar ve sevgi üzerine konuşmaya başlarlar. Hararetli bir şekilde süren bu konuşmaya sarhoş Alcibiades katılınca konu birden değişir ve artık tartışılan Sokrates'in kendisidir. Platon'un Şölen'inde, Atinalıların parıltılı imparatorluğunu anlatan görkemli bir resme dalıyoruz.
Platon diğer diyaloglarda da diyalektiğin en yüksek noktalarına ulaşmayı başarır. Euthyphron'da Sokrates din hakkındaki görüşlerini bildirir ve ölüme mahkum edilir. Platon ise, Sokrates'in dininin halk inançlarından ne kadar üstün olduğunu göstererek Savunma'yı tamamlar. Kriton'da kurtuluşu kaçmak yerine yasaların katı hükümleriyle yüzleşmeyi seçerek adeta bir yurttaşlık dersi verir. Sevgi diyalektiğinin de payını alan Phaidon'da ise Sokrates'in ahlak, mutluluk ve zekanın getirdiği haz içerisinde yaşadığı son günler anlatılır ve tabii ki onun son sözcükleri de!
Tüm bu eserleri bir arada sunan bu çalışmayla Platoncu diyalogların keşfine hazırlanıyorsunuz?
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756658000
Boyut
135-195
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
Canan Eyi,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat