Balkan Savaşıİkinci Kolordu'nun ve İkinci Doğu Ordusu'nun Muharebeleri

%28
Balkan Savaşı,Mahmud Muhtar Paşa
Balkan Savaşı Osmanlı imparatorluğu'nun sonunu hazırlayan I. Balkan Savaşı'nın (1912) anlatıldığı bu eser, bu savaşı bizzat kumanda eden Mahmud Muhtar Paşa (1866-1935) tarafından kaleme alınmıştır.

Askerlik kariyerine Almanya'da aldığı eğitimin ardından teğmen olarak başlayan Mahmud Muhtar Paşa, 1897 yılında albay rütbesiyle Türk-Yunan Savaşı'na katılarak büyük yararlılıklar göstermiştir. II. Meşrutiyet Dönemi'nde I. Ordu Kumandanlığı'na getirilmiştir. Bulunduğu sivil görevler arasında Aydın Valiliği ve iki dönem Bahriye Nazırlığı'nı sayabiliriz.
Balkan Savaşı'nın patlak vermesiyle birlikte, orduda daha aktif bir görev yapmak için bakanlıktan istifa ederek tümgeneral rütbesiyle önce Trakya'da 3. Kolordu Kumandanlığı'na daha sonra da 2. Ordu Kumandanlığı'na getirilmiş ve Terkos-Çatalca hattında Bulgarları durdurmayı başarmıştır.
Kitap, Balkan Savaşı'nı an be an, cephe cephe anlattığı gibi, Mahmud Muhtar Paşa'nın savaşın askeri ve siyasi nedenlerine ilişkin ibret verici yorumlarını da içermektedir. Paşa'nın "bir vatan borcu" olarak görüp kaleme aldığı bu eser, Paşa'nın savaş içindeki konumu dolayısıyla büyük bir tarihi belge niteliğindedir.
Yakın tarih meraklılarının koleksiyonunda baş köşeyi alacak bir eser... Balkan Savaşı, İkinci Kolordunun ve İkinci Doğu Ordusunun Muharebeleri, Mahmud Muhtar Paşa, 2001090100029, Güncel Yayıncılık
Stok Kodu
2001090100029
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
175
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-05
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat