Türkiye Bilisim Derneginin (TBD) Sivas Temsilcisi ve Cumhuriyet Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Arastirma Görevlisi Güney Nairin yazdigi "Bilgi Toplumu ve Türkiye" adli kitap yayinlandi. Kitap, alanindaki özgün çalismalardan biri olmaya aday.

"Gelismis toplumlar, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçis sürecini hizla yasarken, bu dönüsüm içerisinde Türkiyenin konumu nedir?" sorusundan yola çikarak kitabi olusturdugunu ifade eden Güney Nair, "Yasanan köklü degisimi, nedenleri ve sonuçlariyla toplumbilim penceresinden analiz eden ve dünyadaki genel degisim çizgisi içinde Türkiyenin durumunu özetleyen, bu alanda ülkemizde yapilmis en kapsamli arastirmalardan biri oldugunu düsünüyorum" dedi.
20. yüzyilin son çeyreginden itibaren belirgin bir sekilde artan bilim ve teknoloji alanindaki gelismelerin, özellikle ileri sanayilesmis uluslarin toplumsal dokularini derinden etkiledigini ve bu etkinin toplumsal yasamin tüm katmanlarinda izler biraktigini vurgulayan Nair, "Öyle köklü bir degisim sürecinin içindeyiz ki, bu tabloyu yorumlama konusunda büyük kavram kargasalari yasaniyor. Bugün için emin oldugumuz, Sanayi Toplumunun kurum ve kurallarindan Bilgi Toplumunun kurum ve kurallarina hizli bir dönüsümün yasandigidir. Degisimi en zor tanimlayanlarin, onu yasayanlar oldugu bilinci ile özellikle ülkemiz açisindan bu dönüsüm sürecinin iyi analiz edilip, yakin ve uzak gelecek politikalarinin bu perspektiften degerlendirilmesi gerektigi zorunluluguna inaniyorum. Bu çerçevede yayinlanan eser, küresel dengeler baglaminda ülkemizin önündeki olanaklari da çok boyutlu yorumlamistir. Her ne kadar ülkemiz 20. yüzyili arzuladigi hedeflerin gerisinde tamamlamis olsa da, 21. yüzyilda bilginin degisen anlami içerisinde yeniden sekillendirilip, degerlendirilmesi ve kullanilmasi yolunda bilim, düsün ve teknoloji olanaklarina sahiptir" dedi.
Stok Kodu
9789755202419
Boyut
13-21
Sayfa Sayısı
336
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-02
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2.hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat