Sosyaldemokraside Bölüşme Yılları(1986- 1991) (Sosyaldemokratların On Yılı) Cilt:2

%25
Sosyaldemokraside Bölüşme Yılları,Teoman Ergül
Sosyaldemokraside Bölüşme Yılları Yöntemlerinden dolayı, burjuva toplum temellerinin devam ettirilmesi amacı ile suçlanma bahasına "sosyaldemokrasi", sosyalizmin anladığı anlamda, "sınıf mücadelesini", "sosyalist devrimi" ve "proleterya diktatörlüğünü" reddetmiştir. "Sosyaldemokrasi" veya "demokratik sosyalizm" amacına, kapitalist yapı içinde, uzlaşmalarla varmayı amaçlamakla farklılaşmıştır.

"Sosyaldemokratlar" başarıya ulaştıkları ülkelerde, sosyal düzeni, ağır ağır ve muhalefette iken bile, işçi ve meslek örgütleri ile halk eğitiminden, kültür kurumlarına uzanan bir örgütlenme ağı kurmak gibi demokratik yöntemlerle değiştirmeye yönelmişler; bu politikalarıyla, daha katı sosyalizme ve komünizme gereksinme bırakmamakla övünmüşlerdir. İdeolojilerini, toplumun bütün kesimleri için aynı derecede geçerli bir ahlâki ideal olarak tanımlamışlardır.

"Sosyaldemokratlar", genellikle, sermaye birikimini uygun zamanlarda sağlamış ülkelerde, "reform"larla, sınıflar arasında "uzlaşma"lar sağlayarak başarı göstermişlerdir. Bu yanları ile, bir "bölüşüm" ideolojisi olarak da nitelenmişlerdir.
(Arka Kapak) Sosyaldemokraside Bölüşme Yılları, 1986 1991 Sosyaldemokratların On Yılı Cilt2, Teoman Ergül, 9789755201870, Gündoğan Yayınları
Stok Kodu
9789755201870
Sayfa Sayısı
384
Basım Yeri
İstanbul
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat