Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp (3 Cilt Takım)

Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp (3 Cilt Takım),M. İbrahim Gökçek
Avrupalı; Osmanlı ve Arap´tan (Endülüs) aldığı ilimle başlattığı Rönesans ile bugünlere geldi. Türic Milletinin 200 yıllık gerilemesinin sebebini doğru teşhis eden Atatürk, Türk Rönesansını (yeniden yapılanma veya Maturidi´ye dönüşü) başlattı, fakat 1940´lardan sonra bu hareket baltalandı ve 80 yıl daha kaybettik. Araştırma yapmadan, taklit etmeye yeniden başladık. Yani Şifaları bitkileri araştırmadan, Avrupa´dan hazır ilaçlan almaya başladık,
"Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp" alanında 200 yıllık geri sayımımıza "dur" diyerek bu eseri yazdım. Bu kitabı yazmak için 27 yıl çalıştım. Bu kitapta diğer kitaplarda olmayan çok yenilik göreceksiniz. Özellikle çeşitli hastalıklara karşı 1000´e yakın reçete bulacaksınız. Bu alandaki Türk Rönesansını başlattığını için çok mutluyum.
Bu kitap 3 cilt, 1818 sayfa olup, şifalı bitkiler çok yönlü olarak ele alınmıştır. Hastalıklar, tedaviler ve genel bilgilerden oluşmaktadır. Bitkinin Türkçe, Almanca ile Latince isimleri ve halk arasındaki isimleri, bitkinin drogları (şifalı kısmı), tarihçesi, botanik, yetiştirilmesi, hasat zamanı, birleşimindeki maddeler, birleşimindeki bazı önemli maddelerin açık formülü, tesir şekli, klinik araştırmalar ve sonuçları, klinik araştırmalarına göre kullanılış şekli, komisyon E´ ye göre kullanılış şekli, aroma terapideki yeri, homöpatidekj yeri, çayı, çay harmanlan, tentürü, posyon´u, eterik yağlan, ekstresi, kremi vs. yan etkisi var mı' Bütün bunlar irdelenmektedir.
Ekim 1978´de Almanya´ya gittim, 29 yıl kaldıktan sonra döndüm. Tedavi olmak için, doktora gitmeye başladım, fakat nafile. Bunun üzerine 1980´de şifalı bitkiler üzerine araştırmalara başladım. Türkçe yayınlanan kitaplardakt reçeteleri üç yıl denedim ve faydasını göremedim. Umutsuzluğa kapıldığım bir anda Avusturyalı M. T. Allah´ın Bahçesi...adlı kitabıyla tanıştım. Oradaki bilgilerden bir reçete geliştirip uyguladım ve çok şükür fibromyalji´den (yumuşak doku romatizması) kurtuldum.
Almanca kitap okudum ve 10 bine yakın dergi inceledim, 12 yılda 1000 bitkinin 7000 Fotoğrafını çektim, 2 yıl açık öğretime (Bitkisel tedavi uzmanlığı) devam ettim ve tabii en önemlisi önce bu bitki droglarını kendi üzerimde denedim.
Stok Kodu
9789944246781
Boyut
160-235
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-3
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat