Dilinizi Eşek Arıları Sokmasın

%23
Dilinizi Eşek Arıları Sokmasın,Vural Sözer
Türkçede bir ilk: “Dilinizi Eşek Arıları Sokmasın“
Vural Sözer, 70 bin sözcüğü tek tek tarayarak hazırladığı bu yepyeni kılavuzda, “Doğru yazmak kadar, konuşurken yanlış yapmamak da önemli“ diyor.
Bu kılavuz, doğru yazmanızı sağlarken sözcükleri (evde, okulda, işte, bilimsel çalışmalarda, gazete ve dergilerde, televizyonlarda, kahvelerde, sokakta, hatta Meclis'te...) doğru söylemenize de yardımcı olacak.
Nasıl mı? Kısa okunması gereken heceler (.) nokta ile, uzun okunması gereken heceler (-) çizgi ile gösteriliyor. Örneğin, yanlış kullanımı giderek yaygınlaşan bir sözcük olan
“dahi“ yi nasıl okuyacaksınız?
“Bile“ anlamına gelen dahi (..), iki hecesi de kısa okunurken, “olağanüstü yaratıcı gücü olan kişi“ anlamına gelen dâhi (—) sözcüğünde her iki 'a' uzun okunmalıdır. Örnekleyelim:
Doktor dahi (..) hastalığını anlayamadı.
Einstein gibi bir dâhi (—).
Vural Sözer, bir dil emekçisi öncelikle... “Ömür törpüsü olan“ kaynak kitaplar yarattığı gibi, uzun yıllar reklâm sektöründe de çalışarak bu alanda başvuru kitapları hazırlayan, on parmağında on marifeti olan Sözer, “güncel yazım kurallarına uyarak derlediği“ bu çalışmasında “dilimizde düzeni ve birliği sağlamayı“ hedefledi.
Bu yepyeni kılavuzdan “doğru yazmak ve konuşurken de söyleyiş yanlışı yapmamak isteyen“ herkesin yararlanmasını; öğrenciler için de bir başucu kitabı olmasını diliyoruz...
Bu kitabı hemen alın! Masanızın üzerinde bulunsun; eliniz, diliniz eşek arılarından korunsun!
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9786055785031
Boyut
140-195
Sayfa Sayısı
408
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat