Herkes İçin Çeviri Toplum yaşamına yeni giren her öğe (ister teknolojik bir buluş, ister bir giysi, ister bir davranış biçimi olsun), başlangıçta herkes tarafından hemen farkedilir; ama zaman içinde, toplumun üyeleri tarafından kanıksandıkça, yaşamın doğal bir parçası haline gelir, fark edilmez olur, "görünmezleşir". Buna yakın zamandan verilebilecek en iyi örnekler cep telefonu ve bilgisayardır. 10 yıl önce parmakla gösterilen bu cihazlar, artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş "görünmez" olmuştur.

Çeviri de günümüzde bu şekilde görünmezleşmiştir. Eskiden sadece ticaret, diplomasi, teknik ve edebiyat alanları ile sınırlı ve nispeten az miktarda olan çeviri, artık toplumun her kesiminde, hayatın her alanında ve çok büyük miktarlarda karşımıza çıkmaktadır. Televizyon, internet ve yazılı medyanın yaygınlaşması, ve ülkeler arasındaki ticaret sınırının büyük ölçüde kalkması sonucu ürünlerin (özelliklede teknoloji ürünlerinin) serbest hareketi çeviriyi hayatımızın her alanına sokmuştur.

Bu kitap, profesyonel bir çevirmen ve çeviri öğretmeni tarafından, doğru ve güzel çeviri yapmak isteyen herkese yönelik olarak hazırlanmıştır. Önerilen yöntemler, yapılan onbinlerce sayfa çeviride karşılaşılan sorunları çözme ve bunları genç çevirmen adaylarına öğretme süreci sonucunda ortaya çıkmıştır.

Bu kitap, İngilizcesini ilerletmek, ileri düzey İngilizceyi daha iyi anlamak ve dil sınavlarındaki çeviri sorunlarını eksiksiz çözmek isteyenler tarafından da kullanılabilecek niteliktedir. Herkes İçin Çeviri, Gökhan Sezgi, 9789758506415, Hacettepe Taş Kitapçılık
Stok Kodu
9789758506415
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
297
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat