Opera Öyküleri Müzik yapıtları, bestecinin düşüncelerini, hayallerini somutlar ve o anlamda gerçektir. Müzisyenlerin nasıl yaşadıkları, nasıl beste yaptıkları, bestelerini yaşadıklarından hangi çabalarla çekip çıkardıkları genellikle öne çıkmazsa da, besteci hayatlarının eser içinde gizlendiğine inanılır.
Bestecilerin bilinen ya da bilinmeyen, hayal edilebilen ya da edilemeyen hayatlarının bizi götürdüğü bir yer var mıdır' Bu kitaptaki öyküler, eğer böyle bir yer varsa o yere ulaşmamız için bize yol gösteriyor. Verdi, Beethoven, Liszt, Paganini, Puccini, Wagner gibi büyük bestecileri sahne arkasında, gündelik hayatları içinde anlatan yazar, alttan alta bu hayatların bizleri de hangi noktalara çekebileceğini, bize nasıl bir ufuk açabileceğini araştırıyor.

Bu fantastik öyküler, müziğin büyük ustalarının, hayatın aşk, ayrılık, ölüm gibi ana renkleri yanında, iç dünyalardaki fırtınalar, platonik tutkular yaratma sancıları, korkular, büyük bağlılıklar, raslantılar gibi aslında hayatın gidişatını belirleyen, onu zenginleştiren ara renkler, nüanslar; ama her şeyden önce müzikle iç içe geçen görkemli yaşamlar üzerine.

Besteleri takip ederek hayatları buluruz. Peki ya hayatları takip ettiğimizde'..
(Arka Kapak) Opera Öyküleri, Hayalet Yayın, 9789756312032, Kaan Erkam
Stok Kodu
9789756312032
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat