Seçmen - Siyasetçi İlişkileri Ekseninde Başarılı Siyasetçi’nin El Kitabı

%28
Başarılı Siyasetçi'nin El Kitabı,Osman Özsoy
Amerika'nın kışı sert olur. Boston'da kışın giydiğim kabanımı dönüşte evsizlere (homeless) bırakmak istemiştim. Sokaklarda yaşayanlar barınabilecekleri sabit yerleri olmadığı için neleri varsa poşetlerde taşırlar. Mevsim yaz olduğu için bırakacağım kaban yanlarında yük olsun da istemiyordum. Fakat gelecek kışş orada olmayacağımdan seçeneğim yoktu. Aylardan Ağustos'tu. Bir kağıda; 'Bir gün kış yeniden gelecek, ihtiyacınız varsa lütfen...' şeklinde bir not yazarak kabanla birlikte poşete koydum. Poşeti evsizlerin uğrak yerlerinden olan yakınımızdaki parka bıraktım.
Ertesi gün sabah spori için yeniden parka gittiğimde, kabanımı düzgünce katlanmış olarak bir bankın üzerine bırakılmış olduğunu gördüm. Sadece poşet alınmıştı. Not yazdığım kağıdın da kabana iliştirildiğini fark ettim. Kağıdın diğer yüzüne: 'Evet kış yeniden gelecek. Ama bana şimdi yazlık lazım...' şeklinde bir not yazıldığını gördüm. Bu elbette benim için bir tecrübe oldu. Her toplumun sosyal reflekleri, seçmen-siyasetçi ilişkileri ve hedef kitleye ulaşmak için kullanılabilecek iletişim stratejileri birbirinden farklıdır. Seçmen davranışları ilişkileri ve hedef kitleye ulaşmak için kullanılabilecek iletişim stratejileri birbirinden farklıdır. Seçmen davranışları ilden ile, ilçeden ilçeye, hatta semtten semte farklılık gösterir.
Seçim stratejisi geliştirenler, toplumun tüm kesimlerinin farklı taleplerini göz önünde tutmak zorundadırlar. İstanbul'un Ulus semtinde oturanların köpeklerini dolaştırmak için yürüyüş parkuru ve sun'i şelale isteklerini de buraya sadece birkaç kilometre mesafedeki Ayazağa'da çamur yüzünden okula gidemeyen çocuklar için yol ve su baskınlarını önlemek için dere ıslahı taleplerini de...
Etkin iletişim, ihtiyaçlara hitap edebilmektir. Seçmenin önceliklerini kavrayamamış siyasetçi ve bunları çözmeyi programına almamış bir partinin başarılı olması beklenemez.
Nasıl mı? Bu kitap bunu anlatmaya çalışıyor.
(Arka Kapak'tan)
Stok Kodu
9789756700747
Boyut
155-215
Sayfa Sayısı
200
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-02
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat