Kanada'da, 'En iyi eğitim tekniği' ödülü alan 'Riccon Tekniği' Avrupa'dan sonra şimdide Türkiye'de...
AB palamenterlerinin, kamu görevlilerinin, bilim adamlarının ve dünyanın önde gelen marka yöneticilerinin eğitimcisinden...

Türkiye doğumlu İlhan Doğan'ın İsviçre'de; Beden Dili, Tiyatro, Psikoloji, ile Mizahı sentezleyerek oluşturduğu ve 'Riccon Tekniği' adını vererek tescil ettirdiği eğitim tarzı Avrupa'dan sonra şimdi de Türkiye'de...
Avrupa'da 'Beden Diliyle İletişim ve Mizah' çalışmalarıyla tanınan Riccon İlhan Doğan, ünlü bir pandomim sanatçısı ve beden dili eğitiminde dünyanın önde gelen isimlerinden biri. En önemli özelliklerinden biri yüzünün ve vücudunun inanılmaz bir şekilde esnek olması. Aslen Ankaralı olan Doğan, 16 yıldır İsviçre'de yaşıyor. Avrupa'nın en önemli pandomim sanatçılarından biri. Değişik yüz tiplemeleriyle ünlü Riccon, 1996'da dünya komedyenlerinin katıldığı Uluslararası Humor Festival'de dünya üçüncüsü oldu. “Vücut dili komedisini benden daha iyi yapan biri yok.“ diyen sanatçı, Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde okurken dil eğitimi almak amacıyla Almanya'ya gitti. Hayali olan tiyatro eğitimini almak için İtalya'ya geçti ve Roma'da 'Comedia dell Arte'da üç yıl eğitim aldı. İsviçre'de 'Studio Foce Tiyatrosu'ndan teklif alarak iki yıl bu tiyatroda oyunculuk yaptı. Zürih AKAD Akademisi'nde Ruh Bilimleri Geliştirme Psikolojisi üzerine eğitim aldı ve ardından Riccon Akademi'yi kurdu. Doğasında var olan yüz ve beden dilini kullanma yeteneği onu dünyanın bu konuda önemli birkaç isminden biri haline getirdi. Tiyatro ile psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek 'Riccon Tekniği'ni oluşturan Doğan, sağlıklı iletişim için geliştirdiği konseptin tescilini yaptırdı. Patenti kendine ait olan “Riccon Tekniği“yle AB parlamenterlerine, kamu görevlilerine, bilim adamlarına ve dünyanın önde gelen marka yöneticilerine, uygulamalı olarak beden dilinin doğru kullanımı eğitimlerini verdi. Bedenin Dili adlı kitabı Almanca'dan sonra Türkçe'ye çevrildi. Konuyla ilgili olarak Gelişim dergisinin sorularını cevaplayan İlhan Doğan, tekniği ile ilgili ilginç açıklamalarda bulundu:
Riccon Tekniği= Beden Dili+Tiyatro+Psikoloji+Mizah
Nedir Riccon Tekniği? Kendi geliştirdiğiniz bu teknik hakkında bize bilgi verir misiniz?
Tiyatro, psikoloji ve mizahı birleştirerek beden diliyle iletişim kurma yöntemi olan Riccon Tekniğimin özünde 'insan' var. İnsan için neler yapılabilir. Bunun için uğraşıyorum. Şimdi 'Şiddetin olduğu yerde şefkat olmaz' temalı ikinci bir kitap hazırlıyorum. Bu kitapta da yine 'Bedenin Dili' kitabı gibi, temel anlamda, insanın daha iyiye nasıl ulaşabileceğinin yollarını göstermek asıl derdim.
Riccon Tekniği'ni dünyanın önde gelen şirketlerine götürdünüz, kurumlara beden dilinin aktif uygulanmasına yönelik eğitimler, seminerler verdiniz. Bize bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Hep beden dilinden söz ediyoruz. Ancak şu an genel anlamda kullanılan haliyle Beden Dilinin bilimsel bir özelliği yok Ama ne zaman ki beden dili eğitimlerini iletişimle birleştiririz işte o zaman önümüze hiçbir şeyin dayanamayacağı bir sistem çıkacaktır. Ben eğitimlerimde bunu yapmaya çalışıyorum. Beden dilini bilimsellik çerçevesinde ele alıp onu iletişimle bağdaştırıyorum. Kurumlara verdiğim dersler beden dili değil. Beden diliyle iletişim. Beden dili dipsiz bir kuyu gibi, bu kuyuda hangi alanları kullanacağınız önemli. Ben iletişim alanını ele alıyorum. Böylece 3 ayda öğreneceğiniz bir eğitimi, 3 saat gibi kısa bir süre için de öğrenmiş oluyorsunuz. Bunun içine, mizah ve pratik eğitim tekniğini de koyduğunuzu düşünün. Önünüzde bir sofrada tam 4 menünüz var.
İletişime mizah ve rahatlık getirdi
Riccon Tekniği ilk çıktığı yillarda, Avrupa'da tepkiyle karşılandı. Çünkü şirketler yıllardır bu tür eğitimleri üniversitelerdeki öğretim görevlilerden alıyorlardı. Çok ciddi bir konuda çok ciddi insanlardan aldıkları eğitim de çok ciddi olacaktı haliyle. Gülümsemeyen ve kılı kıpırdamayan iletişime biz yeni bir soluk getirdik, mizah getirdik, rahatlık, eğlence getirdik. O kadar çok beğenildi ki Avrupa'daki birçok üniversitedeki öğretim görevlerine bile iletişim konusunda eğitimler verdik. Bunu askeriye gibi kurumlar bile istedi.
Beden diliyle iletişim eğitimlerinden sonra katılımcıların beden dillerini kullanmalarında ve çevreleriyle iletişim kurmalarında nasıl bir değişim yaşanıyor?
Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyeyim. Burada havadan bir teknikten, bol kelimeler den oluşan bir eğitimden söz etmiyorum. Uygulama ve pratik var. Bizim yaptığımız uzun yıllar sürerek oyalamak, kelimelerle göz boyamak olmadığı için, kesin ve net başarılar getiriyor sonuç itibariyle. İnsanın mimiklerini daha iyi tanıyarak önce kendini sonra karşısındakini tanıma imkânını 3 saat gibi bir sürede veriyorum. Kişinin iletişimde başarılı olman 5 saatte kesin. Değişiyorsun, size beden dili ile düşünce okumayı öğretiyoruz. Hiç sıkılmadan, eğlenerek hem de 5 saat gibi bir süre içinde. Şirketlere garantili dediğimde bana gülmüşlerdi. Bugun ise Toyota, Bosch, Audi, İkea, Siemens, Mercedes-Benz, Migros, Carrefour, Metro Group, BBC, Aventis, Novartis gibi dünyanın en büyük şirketlerine eğitimler veriyorum.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756218723
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
128
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat