Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşıyor. Aslında buraya bir nokta koyup bu cümleyi bir, hatta iki kez okumanız gerekiyor.
En büyük kriz, çünkü bunun “ekonomik“ olduğunu sanıyoruz. Hayır!
En büyük kriz; çünkü bu binlerce beyaz yakalının işsiz kaldığı bir kriz.
En büyük kriz; çünkü başarının, performansın sorgulandığı bir kriz.
En büyük kriz; çünkü cepte paranın tükendiği, umutların solduğu bir kriz.
En büyük kriz; çünkü sosyal ve psikolojik faturası, ekonomik bütçesinden daha büyük bir kriz.
En büyük kriz; çünkü doktorun, mühendisin, bankacının, gazetecinin “ne iş olsa yaparım abi“ demeye başladığı bir kriz.
Türkiye bu krizi aşmak için, yeni istihdam alanları yaratmak; insanına sahip çıkmak zorunda.
(Arka Kapak)
Gazeteci-yazar Yaprak Özer'in yönetim, liderlik, ekonomi kavramlarını ve ülkemizdeki uygulamalar ile yaklaşımını sorgulayan kitabı “Ne İş Olsa Yaparım Abi“ önemli bir sürece ışık tutarken, istikrarlı ve tutarlı bir yönetim anlayışının yaşanan krizlerin üstesinden geleceğini öngörüyor.
“Ne İş Olsa Yaparım Abi...“ Bu çok tanıdık cümle belki de kullanılmaya başlandığından beri hiç günümüzdeki kadar çok duyulmamıştır. Türkiye tarihinin en önemli işsizlik krizini yaşıyor. Ülke tarihinde belki de ilk kez bu kadar çok sayıda nitelikli insan işsizlik statüsünde kıvranıyor. Yılların deneyimine sahip binlerce bankacı, gazeteci, mühendis işsiz.
Deneyimli gazeteci ve ülkemizin yönetim bilimleri ve insan kaynaklarına yönelik ilk aylık dergisi Kariyer Dünyası'nın yayın yönetmeni Yaprak Özer, gözlem ve birikimlerini üç kitaplık bir seride topladı. Hayat Yayınları tarafından yayımlanan “Ne İş Olsa Yaparım Abi“ ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullara çözüm önerileri ve geleceğe yönelik bakış açılarıyla zengin bir içerik taşıyor.
“Ne İş Olsa Yaparım Abi“ üç kitaplık bir serinin ilk kitabı olma özelliğini taşıyor ve 5.000.000 TL fiyat ile satışa sunuluyor. İçerik ve işledikleri konular açısından bütünlük taşıyan bu serinin “İnsan Kaynaklarına Yeni Açılımlar: Ne Yalan Ama“ adlı ikinci ve “Globalleşme ve Yeni Ekonomi: En Büyük Benim“ adlı üçüncü kitapları da önümüzdeki dönemde yayımlanarak okurlarla buluşacak.
Yaşadığımız seri krizleri Türkiye'nin başına gelmiş “En büyük insan kaynakları dramı“ olarak niteleyen Yaprak Özer, kendisini böyle bir çalışmaya yönlendiren gerekçeyi “... bu salt ekonomik bir kriz değil. Onu tanımlarken rakamsal ifadeleri kullanmak kaçınılmaz ama araç olan ekonomiyi amaç haline getirmek, bu bizi hiç bir şekilde anlamamak demek. 'Ne İş Olsa Yaparım Abi' işte bu duygu ve düşünceleri taşıyor“ şeklinde tanımlıyor.
İnsan kaynakları yöneticileri, yönetim danışmanları, aktif çalışan ya da çalışmayan her alandaki işgücüne kadar çok geniş bir yelpazedeki okuyucu kitlesine hitap eden “Ne İş Olsa Yaparım Abi“nin önsözünde Sakıp Sabancı temel kaynak olarak insan ve üretim ikilisine ışık tutarak, sektörün gelişimini özetliyor: “İnsanın temel kaynak olduğunu dünya geç farketti. Biz yeni farkediyoruz. Eskiden aranan kaynak 'para ile kol kuvveti“ idi. Şimdi aranan kaynak 'beyin'. Sadece para ve kol kuvveti günümüzde üretimi gerçekleştirmeye yetmiyor. İşte bunun sonucu 'İnsan Kaynakları' diye yeni bir kavram çıktı. Dünyada oluşan bu gelişme bizi de etkiledi. Şirketlerimizdeki personel daireleri İnsan Kaynakları Bölümü'ne dönüştü. Gazetelerde 'İnsan Kaynakları' ekleri çıkar oldu.“
(www.insankaynaklari.com'dan alınmıştır)
Stok Kodu
9799756700210
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
216
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat