BulgurBuğdayın Anavatanı Anadolu'dan Burcu Burcu Tarifler

%25
Bulgur,Ayfer T. Ünsal
Nimetimiz buğdayı biraz daha yakından tanımak isteyenler için bulgurun hikâyesi ve bulgurla yapılan nefis tarifler bu kitapta!
Çiğ köfte, aşure, içli köfte, dolma, pilav, lapa, çorba gibi yemeklerin ortak bir tarafı olduğunu söylesek şaşırır mıydınız? Ayfer Ünsal, Hayykitap tarafından yayımlanan Bulgur kitabında hepimizi şaşırtıyor. Buğdayın kırılmış, dövülmüş, kabuğu soyulmuş hallerini biraz daha yakından tanımamızı sağlıyor.
Buğdayı işlemeyi ve pişirmeyi çok iyi bilen Anadolu insanı nefis yemekler üretmiş. Antep'in alaca çorbası, simit aşı, malhıtalı aşı, firikli acur dolması; Erzurum'un ayran aşı, Kemaliye'nin çılbırı, İskilip'in yırtması, Urfa'nın boranisi, çiğ köftesi, Afyon'un labada dolması, Diyarbakır'ın bulgur ekmeği kitapta verilen tariflerden bazıları.
Kitabın ismi bulgur ama Ayfer Ünsal sadece bulgurdan bahsetmiyor. Buğday haşlanıp kabuğu alındıktan sonra dövülürse ismi bulgur oluyor. Eğer buğday haşlanmadan kabuğu soyulur ve sonra dövülürse buna dövme, yarma deniyor. Buğday ve bulgurla ilgili ayrıntılar bunlarla sınırlı değil elbette. Buğday tam olgunlaşmadan toplanıp tütsülenir ve kabuğu soyulursa ismi firik oluyor. İri dişli buğdayın soyulmuşu hedik diye biliniyor. Simit, setik, göce, haşıl, yarma, düğü, düğürcük, dövme, gendime, den, aşlık, sefer kitel gibi birçok isim daha var... Eskimoların kar tanelerine değişik isimler vermesi gibi, kırık buğdaya verdiğimiz çeşit çeşit isim aslında onunla ne kadar içli dışlı olduğumuzu gösteriyor.
Avrupa'nın yeni yeni öğrenip “en sağlıklı yiyecekler“ arasında saydığı bulguru daha iyi tanıma fırsatını kaçırmayın!
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789759059743
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat