Modern tıp, medya ve gıda endüstrisi, sistematik bir çalışmayla, beslenmeyle ilgili çoğu asılsız “iddia“yı gerçekmiş gibi zihnimize kazımak istiyor. Bu “iddia“ları desteklemek için “ısmarlanmış“ araştırmaların cımbızla ayıklanmış sonuçları kamuoyuna duyuruluyor. Bu sözde iddiaları çürüten, hatta tam tersini ispat eden bilimsel araştırmalar ise hasıraltı ediliyor.
Hayykitap'ın Hap Kitaplar serisinden yayınlanan “Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz“ isimli kitap, birçoğumuzun artık “sarsılmaz bir gerçek“ olarak algıladığı beslenme balonlarını tek tek patlatıyor.
Egzersiz terapisti Serkan Yimsel tarafından yazılan ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Metabolizma ve Beslenme Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Aydın'ın tıbbi editörlüğünü üstlendiği bu kitap, bilimsel araştırmalar eşliğinde modern zamanların 8 beslenme mitini tek tek çürütüyor. Annelerimizin, dedelerimizin geleneksel olarak tükettiği ancak şık ofislerde “hizmet“ veren diyetisyenlerin öcü gibi korktuğu gıdaları tekrar soframıza kazandırıyor.
Kolesterolü kötü bir şey, kalp krizinin baş tetikçisi olarak mı bilirdiniz? Yanıldınız. Pastörize sütün sağlıklı olduğu mu söylendi size? Kandırmışlar. Kalori kısıtlayan diyetle kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Orta vadede şansınız yüzde 1'in altında. Çocuğunuz soyalı mamaları çok mu seviyor? Başınız dertte.
Serkan Yimsel, “Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz“de tek tip beslenme piramitlerinin, light, düşük yağlı, yağsız ürünlerin, aspartamın, “kalp dostu“ margarinlerin, tuz ve kolesterol düşmanlarının foyasını meydana çıkarıyor. Tarafsız bakış açısıyla sağlıklı beslenme hakkında bize söylenmeyenleri söylüyor.
İşte yıllarca bize dayatılan ve İyimsel'in patlattığı beslenme balonları:
1: Besin Piramidi ile Dengeli Beslenin!
2: Kilo Vermek için Mutlaka Diyet Yapın!
3: Yağlar Vücudumuza Zararlıdır, Yağları Azaltın!
4: Bitkisel Yağları, Hayvansal Yağlara Göre Çok Tercih Edin!
5: Sağlıklı Bir Kalp için Kolesterolü Azaltın!
6: Sağlam Kemikler için Bol Bol Süt İçin!
7: Soyayı ve Soyalı Besinleri Tercih Edin!
8: Sağlığınız için Tuzu Azaltın!

(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759059262
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
197
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat