Cahit Sıtkı Tarancı'nın Hikâyeleri Üzerine Bir İnceleme

%25
Cahit Sıtkı Tarancı'nın Hikâyeleri Üzerine Bir İnceleme,Şaban Sağlık
Edebiyat dünyamızda Şâirliği ile tanınan Cahit Sıtkı'nın bugüne kadar pek dikkat çekmeyen hikâyeci bir kimliği de vardır. Şâirin bazılarında "Cahit Sıtkı Tarancı", bazılarında da "Cevat Sadık" adını kullandığı hikayelerinin hepsi (80 hikâye) 1935-1947 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanmıştır. Cahit Sıtkı hikâye tercümeleri de yapmıştır. Bu tercümelerde de müstear bir ad kullanan şâirin hikâyeleri, hikâye tekniğine uygunluk açısından bir incelemeye tabi tutulmalıdır.
Bu çalışmada Cahit Sıtkı'nın -tercüme hikâyeleri dışarıda bırakılarak- bütün telif hikâyeleri incelenmiştir. Bu hikâyeler içerdiği sanat edebiyat değeri açısından şairin şiirlerinin gerisindedir. Hikayelerden pek çoğu da zaten şiirlerinin açılımı gibidir. Şair, ele aldığı bazı konuların hem şiirini, hem de hikâyesini yazmıştır. Mesela, "Abbas" ismini taşıyan şiirin aynı zamanda hikâyesi de mevcuttur.
Büyüklüğünden şüphe duyulmayan bir şâirin, bir hikâyeci olarak kimliğini merak edenler bu çalışmayı okumaladır. Zira hem şâir, hem de hikayeci kimliği taşıyan pek az sayıda sanatkâr var.
Stok Kodu
9799758274573
Boyut
130-210
Sayfa Sayısı
336
Basım Tarihi
2003-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat