Bir gün bir teknoloji, insanın konuşmaya, hatta ses çıkarmaya başladığı günden bugüne uzayda ne edimi varsa parmak izi gibi tespit edecek. Bu demektir ki hiçbir şey gizli kalmayacak ve kalamayacak. İnsanoğlu bu teknolojiye hızla ulaşmaya çabalarken, eldeki mevcut olanakları değerlendirenler, boş durmayanlar var. Bir farkla; atmosferimizde kayıtlı olan, kulaklarımızdan henüz silinmeyen seslerdir söz konusu olan. Çok güçlü, onurlu, ayıbı, gizi olmayan sesler... Öldüler diye düşündüğümüz seslerin sahipleri...
Alaettin Bahçekapılı, “Sesleri Bende Kaldı“ adlı kitabıyla 44 sesi yeniden sunuyor atmosferimize. Bununla kalmıyor, sesleri yazıya geçiriyor.
Kimdir bu 44 sesin sahipleri? Onların sesleri, sözleri, yazıları, görüntüleri, eylemleri kısaca “ürünleri“ başkalarında yaşamayı, dünyayı ve insanlığı aydınlatmayı, ileri götürmeyi, haksızlıkları, adaletsizlikleri, sömürüyü, savaşları, çirkinlikleri ortadan kaldırmayı sürdürür; ölüm bile “ölümsüzlüğe“ dönüşür.
İz bırakanlardır bunlar: Düşünürler, sanatçılar, kurtarıcılar, bilim adamları, önderler, toplumu ve dünyayı değiştirenler.
Alaettin Bahçekapılı izlediği insanların TRT'deki görevi dolayısıyla tam 27 yıl yakınlarında oldu. Birçoğuyla dostluklar kurdu, söyleşiler yaptı. Bu söyleşilerin bir bölümünü mikrofonlardan topluma ulaştırabildi, bir bölümü kendisinde kaldı. Pek çoğuyla yeniden bir araya gelme şansı ne yazık ki yok. Örneğin; Aziz Nesin, Rıfat İlgaz, Hasan İzzettin Dinamo, Haldun Taner, Oktay Arayıcı, Recep Bilginer, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Rauf Mutluay, Ümit Kaftancıoğlu, Ord. Prof. Dr. Hıfzı Veldet Velidedeoğlu, Zeki Ömer Defne, Prof. Dr. Cavit Orhan Tütengil, Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak, Prof. Dr. Abdülbaki Gölpınarlı, Prof. Dr. Ümit Doğanay, Gültekin Gazioğlu. Ve artık yaşamayan niceleri.
Bu “seslerin“ yalnızca kendisinde kalması doğru olmazdı. Doğru olanı yaptı ve o sesler artık sonumuza kadar bizimle. Bahçekapılı bu sorumluluğu şöyle açıklıyor:
Ölüm olgusu mudur, yaşamı anlamlı kılan, güçlendiren, varlayan? Yoksa “ölümsüz“ olabilmek mi?Yaşama damga vurmak mıdır ölümü acılaştıran, katlanılmaz-dayanılmaz kılan? Yoksa nasıl olursa olsun “yaşamış olmanın da“ etkisi-katkısı aynı mıdır acıda, katlanmakta, dayanmakta?
Evet, “her şey karşıtıyla vardır, karşıtıyla anlam kazanır, karşıtıyla güçlenir“; aydınlığın olduğu yerde karanlık, savaşın ardında barış, korkuyla birlikte cesaret vardır, büyükle küçük, doğruyla yanlış, güzelle çirkin birbirini tamamlar, birbirini “varlar.
Ancak, nedir kimilerinin yaşamını başkalarınınkinden “üstün“ kılan, nedir ölümlerini “ölümsüzlüğe“ çeviren? Yaşamı da ölümü de “sıradanlaşmaktan“ kurtaran, onlara “anlam“ katan nedir?
Kuşkusuz, insanın yaşam sahnesindeki “rolü“nü iyi, güzel, doğru, erdemli, cesaretli, verici oynaması onun yaşamını ötekilerden “üstün“ kılar: Kendi bireysel çıkarını önde tutmayan; insanın ve doğanın güzelliklerine katkıda bulunan; çirkinliklerin, haksızlıkların, savaşların ortadan kalkması için savaşan; bildiğini, bulduğunu kendine saklamayan, öteki insanların yararlanmasına sunan; düşünen, düşündüğünü sözle, yazıyla, görüntüyle, eylemle ortaya koyan insanların yaşamları daha anlamlıdır, daha üstündür; varlıkları dünyaya ve insanlığa çok şey katar.
Böylesi insanların ölümü, “ölümsüzlükle“ taçlandırılma anlamı taşır.
Hiçbir yerde yayınlanmamış olan söyleşileriyle kitapta yer alan ve ekteki DVD'de sesleri sunulan aydın, bilim adamı, sanatçı, işadamı, halk önderi ve düşünürler:

1. Aziz Nesin
2. Rıfat Ilgaz
3. Hasan İzzettin Dinamo
4. Ümit Kaftancıoğlu
5. Ümit Doğanay
6. Haldun Taner
7. Fakir Baykurt
8. Tarık Buğra
9. Zeki Ömer Defne
10. H. V. Velidedeoğlu
11. Sadi Irmak
12. Berke Vardar
13. İ. Kemal Karadayı
14. Rukiye Erkin
15. Sakıp Sabancı
16. Vehbi Koç
17. Abdülbaki Gölpınarlı
18. Ömer Asım Aksoy
19. Oktay Arayıcı
20. Vasıf Öngören
21. Recep Bilginer
22. İ. Gündağ Kayaoğlu
23. Tahir Kutsi Makal
24. S. H. Karahasanoğlu
25. Aslan Pulathaneli
26. Ali Ulvi Ersoy
27. Osman Numan Baranus
28. Rauf Mutluay
29. Nurullah Berk
30. Zeyyat Selimoğlu
31. Dursun Akçam
32. Enver Naci Gökşen
33. Haşim Nezihi
34. Ali Ulvi Elöve
35. Halit Fahri Ozansoy
36. Konstantin Simonof
37. Gültekin Gazioğlu
38. Rady Fish
39. Fahir İz
40. Salâh Birsel
41. Sabri Berkel
42. Elif Naci
43. İhsan Fahri
44. Cavit Orhan Tütengil
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789756121160
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
432
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat