Siyasi Yazılar Marx'ın geriye bıraktığı eserleri arasında devrimci örgütlenmeye ilişkin Marksist bir teori ve dolayısıyla da Marksist bir siyaset teorisi olmadığı gibi, o külliyat arasında Marksist bir devlet teorisinin de bulunmadığı bizzat Marksist düşünürler arasında tartışjlagelen bir meseledir. Dahası devlete ve siyasa iktidara ilişkin Marksist cephedeki bu teorik eksiklik tespitinin -birkaç istisnai isim dışında- bütün sol düşünce tarihine yayılmışlığından da sözedebiliriz, Marx'da -özellikle vurgulamak gerekir ki- gerçekte olmaktan çok görünürdedir eksiklik; onun siyaseti bizzat teorisinde, kapitalist üretim tarzını çözümleme girişimin kendisindedir.
Marx'ın politik, ekonomik ve felsefi görüşlerini yansıtan metinleri arasından derlenen üç ciltlik edisyonun ilk kitabı olan "Siyasi Yazılar" içerdiği metinlerin seçildiği kitap isimlerini taşıyan "Komünist Parti Manifestosu", "Fransa'da Sınıf Mücadeleleri". "Louis Bonaparte'ın 18 Brumaire'i", "Fransa'da jç Savaş" ve "Gotha Programının Eleştirisi" bölümlerinden oluşuyor,
Barındırdıkları siyasi muhteviyat kadar güvenli, canlı, atak ve gür üsluplarıyla rJa dikkat çekici olan birbirini tamamlar nitelikli bu metinlerde Marx, bir yandan sınıf mücadelelerinin tarihteki rolünü, proieterya devriminin enternasyone! boyutunu, 1848 devrimlerinden ve Paris komününden çıkarılması gereken dersleri dile getirmiş diğer yandan Louis Bonaparte'ın darbesinden Paris Komünü'ne kadar uzanan Fransanın o en sıcak yıllarını, materyalist tarih kavrayışına sahip bir toplumsal ve siyasal tarihçi olarak, mükemmel bir anlatıyla canlandırmıştır.
(Arka Kapak) Siyasi Yazılar, Friedrich Engels, Karl Marx, 9799757638222, Hil Yayınları, Ahmet Fethi
Stok Kodu
9799757638222
Sayfa Sayısı
206
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Ahmet Fethi
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat