Hilafet ve Saltanat Bu kitap, Kur'an ve Hadis ışığı altında, İslâmî Devlet idaresinin başında bulunan idarecilerin; idarî, siyasî ve içtimaî faaliyetlerinde uymak mükellefiyetinde oldukları ana prensipleri birer birer saymaktadır.
Model İslâm Devleti'inin ölümsüz temsilcileri olan Hz. Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali (R. A.) devirlerindeki idarî mekanizmanın; kuruluşunu, işleyişini sevk ve idaresini, çok zengin tarih kaynaklarından örnekler vererek bir sinema şeridi gibi gözümüzün önüne sermektedir. Ayrıca Hilâfet müessesesiyle ilgili, oldukça nazik meseleleri en hassas muhâkeme ölçüleri içinde sunmaktadır.
Ve yine, Hz. Osman (R. A.) devrinde meydana gelen karışıklıkların makul sebeplerini, Hz. Ali ve Muaviye (R. A.) arasındaki siyasî ihtilafları, Kur'an ve Hadis mihengine vurarak, cesur ve takdire şayan bir üslûpla anlatmaktadır.
Baştan sonuna kadar sıkı bir konu birliği içinde yazılan bu kitabın sonuna kadar okunmasının verilecek değer hükmünde payı büyük olacağını okuyucularımıza hatırlatırız. Hilafet ve Saltanat, Hilal Yayınları, Ali Genceli, 3000693100049, Ebu'l Ala Mevdudi
Stok Kodu
3000693100049
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
512
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003
Çeviren
Ali Genceli
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat