ÇingenelerGanj'dan Thames'e

%15
Çingeneler,Donald Kenrick

Liste Fiyatı : 19,00 TL
İndirimli Fiyat : 16,15 TL
(Bu ürünü aldığınızda 16 puan kazanacaksınız)
   16

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Bilim adamları yüzyıllar boyunca Çingenelerin, aramızda yaşayan bu koyu tenli esrarengiz yabancıların kökeni üzerine tartıştılar. Donald Kenrick, bu kitapta Çingenelerin öyküsünü anlatıyor. Onların Hindistan'dan İran'a göçlerinin, Ortadoğu'da Arap egemenliği altındaki yaşamlarının ve Konstantinopolis'e varışlarının izini süren Birinci Kısım ilk kez 1993'de basılmış ve Çingenece dahil, on iki dile çevrilmiştir.
Bu yeni kitaba ise Çingenelerin kökeni hakkında tartışılan pek çok teoriyle başlıyor yazar. Birinci Kısım'da Çingenelerin Hindistan'dan Konstantinopolis'e yaptığı yolculuğu içeren ilk anlatımını güncelleştirdikten sonra, Osmanlı döneminde Balkanlara uzanan yollarını ve kısa süren bir altın çağ boyunca kendilerini hacı ve tövbekâr olarak kabul ettirdikleri, feodal topluma egzotik bir hava getiren yetenekli müzisyenler, akrobatlar, maden işçileri olarak buyur edildikleri orta ve batı Avrupada'ki yolculuklarını izliyor. 15. yüzyılın sonunda Londra'da “Mısırlı“ bir falcı kayıtlara geçiyor, 1715 yılında ise bir “çingene“ kulakları kesilerek Virginia'ya sürgüne gönderiliyor.
Yazar sözünü bitirirken, Çingenelerin Hindistan'da kalan ya da batıya giderken yollarda konaklayıp, İran ve komşu ülkelerde hâlâ göçebe bir hayat süren uzak akrabalarına göz gezdiriyor. Son bölümde de Avrupa'nın son göçebeleriyle bugünkü Hindistan arasında nasıl bağ kurulduğu açıklanıyor.
Biri Çingene dilini konu alan, diğeri de Çingenelerin Ganj kıyılarındaki ilk yurtlarından Kannauc'lu Çingene dili uzmanı ve eylemci Marcel Courthiade'ın ilgi çekici bir anlatısını içeren iki ek bölümle, Hindistan'dan gelen ilk göçmenlere ilişkin bu eşsiz öykü tamamlanıyor.
Donald Kenrick
Donald Kenrick 1929 yılında ingiltere'de doğdu. Londra Üniversitesi'nde Klasik Arapça bölümünü bitirdi ve bir Çingenece lehçesi üzerine doktora çalışması yaptı.
Meslek yaşamını yetişkinlere dil eğitimi vererek sürdürüyor. Bunun yanı sıra 1965 yılından bu yana çeşitli Çingene yurttaşlık hakları örgütlerinde gönüllü danışmanlık yapıyor. Çok sayıda dile hâkimiyeti nedeniyle Dünya Çingenece Kongrelerine ve başka uluslararası toplantılara davet edilmiştir.
Naziler tarafından Çingenelere uygulanan zulüm üzerine kapsamlı ilk çalışma olan ve 1972 yılında yayınlanan Destiny of Europe's Gypsies başlıklı kitabı Grattan Puxon'la birlikte yazdı. Çingene dili ve Çingenelerin toplumdaki konumları üzerine kapsamlı olarak yazmıştır.

Stok Kodu
9789758293841
Boyut
155-230
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Çeviren
Bahar Tırnakcı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat