Asya ile Avrupa arasında köprü olan Türkiye, tarih boyunca birçok uygarlığa sahne olmuş ve değişik uygarlıkların kültür zenginliklerini bağrında barındırmış, aynı zamanda uygarlıkları da birbirine bağlamıştır. Türkiye, bu özelliğinin bilincinde olarak, kendi toprakları üzerinde gelişmiş olan bu kültürleri tüm dünyanın ortak mirası kabul etmekte ve yurtdışında düzenlediği sergilerle bu mirasın tüm insanlık tarafından tanınmasını sağlamayı amaçlamaktadır.
Bu nedenle, ülkemizin değişik illerindeki on üç müzeden büyük bir titizlikle seçilen eserlerden oluşan Troia-Düş ve Gerçek sergisinin, alman kamuoyuna, Avrupa kültürünün en güçlü kökünün Anadolu'da olduğunu ve çağdaş Avrupa sanatında etkileri bugün de görülen Troia (Truva)'nın en önemli buluntularının da Türkiye sınırları içinde yer aldığını anlatacağına inanıyorum.
Kültürler, ulusların en önemli kaynaşma aracıdır. Çağdaş ve modern Türkiye'nin kültür birikimi içinde yer alan çeşitli uygarlıkların sadece bir evresinden örnekler içeren bu serginin de, Alman halkının ilgisini çekeceğine ve Türkiye ile Almanya arasında ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacağına kuşku yoktur...
Ahmet Necdet Sezer (Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı)-
(Sunuş'tan)
Stok Kodu
9789758293223
Boyut
250-310
Sayfa Sayısı
485
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Selma Bulgurlu,
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat