Büyük ozan Homeros Avrupa Edebiyatı'nın kurucusu ve ilk yazarıdır. Batı'nın yazılı ilk eserleri olan İlyada ve Odysseia yaklaşık 2700 yıl önce Anadolu'da oluşturulmuştur. İlyada ve Odysseia ile Batı'da edebiyatın başlamasının yanı sıra, toplumsal ilişkilerin yazılı metinlerle düzenlendiği tekstualite dönemi de başlar. Artık Batı kültürü, yazı ve metin kültürüdür; yani tüm bilgilerini, ilişkilerini yazı ile koruyup biriktiren bir kültürdür.
Homeros ve eserleri üzerine binlerce kitap yayımlanmıştır. Günüzümün en yetkin Homeros filoloğu olarak adlandırılan Profesör Joachim Latacz, Homeros ve eserlerini dört bölümde incelemektedir. İlk iki bölümde Homeros'un kişiliği, çevresi, yaşadığı dönem, eserlerin oluşumu ve günümüze kadar etkileri detaylı biçimde açıklanmaktadır. Kitabın son iki bölümünde ise edebi metin olarak İlyada ve Odysseia incelenmektedir. Dizeler hakkında ön bilgisi olmayan günümüz okurları için bu eserler heyecan verici olmaktan daha çok, adeta birer bilmecedir.
Bu sorunları aşmak için İlyada ve Odysseia'nın nasıl okunması gerektiği, dizelerin konusu, birbirleri ile bağlantıları Homeros hayranlarına ve büyük ozanı keşfetmek isteyenlere açıklanmaktadır.
Kitap, Almanca yayımlandığında büyük yankı uyandırmış, İngilizce, İtalyanca, Felemenkçe ve Yunancaya çevrilmiştir. Homeros'un doğduğu topraklarda, Homeros üzerine yayımlanan bu ilk Türkçe kitabı okuduktan sonra, İlyada ve Odysseia'yı tekrar okuma ihtiyacını hissedeceksiniz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758293230
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
166
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-01
Çeviren
Devrim Çalış Sazcı,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat