Günümüz Bulgaristan Aleviliği

%20
Günümüz Bulgaristan Aleviliği,İlyas Üzüm
Balkanlar’ın bir ayağını teşkil eden Bulgaristan’daki Aleviler’le ilgili bu mütevazi çalışma Aleviliğin “bugünü”ne katkı yapmak üzere kaleme alınmıştır.
Beş yüz yıl Osmanlı hakimiyetinde kalan, yarım asır kadar komünizm döneminin dini değerlere yönelik baskıları açısından “en acımasız” yahut “en acınacak şartlarını” yaşayan, on yıldan beri de demokrasiye geçişte büyük ilerlemeler kaydeden Bulgaristan, Batı’ya açılan kapımız olduğu kadar yüz binlerce soydaş ve dindaşımızın yaşadığı yopraklar olması açısından da önemli bir ülkedir.
Yakın geçmişte yaşadığımız acı olaylara rağmen son yıllarda gözle görülür şekilde “iyi komşuluk” ilişkileri gerçekleştirdiğimiz bu ülkedeki “Aleviler’in bugünü” hakkındaki bu araştırma, kendi kültürümüze ait olduğu kadar Bulgaristan’ın bir etnik / dini grubu hakkında bir çalışma olarak kabul edilmelidir.
Kökü Selçuklular döneminde Sarı Saltuk Dede’nin binlerce Türkmenle bölgeye gelmesine kadar giden bu sosyo-kültürel yapıya mensup zümreler uzun tarihi süreçlerden geçerek bugüne kadar varlığını devam ettirmiştir. Otman Baba, Akyazılı Sultan, Demir Baba gibi “yol”un önemli şahsiyetleri kendi adlarına kurulan dergahlarda geçmişte olduğu gibi bugün de insanlara ışık kaynağı olmaya devam etmektedir…
Stok Kodu
9789759382988
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
184
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-05
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat