Panik Bozukluğu Nedir? Nasıl Başedilir?Nedir' Nasıl Başedilir'

%17
Panik Bozukuğu,Ertuğrul Köroğlu

Panik ataklarının üstesinden gelmenin en güçlü yollarından biri bu konuda bilgilenmektir, çünkü kuşku, belirsizlik ve bilinmeyenden korkma bu rahatsızlığın en güçlü silahlarıdır. “Panik sorununuz bir hekim ya da bir psikiyatrist tarafından değerlendirilmeyi gerektiriyor mu?“, bunu bilmelisiniz. Ruhsal bir rahatsızlık ya da bedensel bir hastalık tanısı konmuşsa bunun hakkında en fazla bilgiye sahip olmalısınız. Nedeni nedir? Buna eşlik eden ne gibi başka sorunlar var? Ne gibi bir yardım almalısınız? Kendi kendinize nasıl yardımcı olabilirsiniz? Kendi durumunuz hakkında geniş bir bilgiye sahip olmak başarınızın en önemli dayanağı olacaktır.
Her kişi kendine özgüdür ve panik bozukluğunun her insanı nasıl etkilediği çok değişkenlik gösterir. Ortaya çıkan görünüm kesinlikler taşımaz, bu kesin çizgileri ve kıvrımları olan siyah-beyaz bir görünüm değildir. Çok sayıda gri alanv e belirli sayıda, korku uyandıran gölgeler vardır. Her insan için, özgül sorun alanlarının yoğunluğu ve süresi değişiktir. Kendi kendinize yardımcı olabilmeniz için önce kendinize özel durumun tam bir resmini çizmelisiniz. Ancak ondan sonra denetiminizi kendi elinize alabilmek için bu resmi nasıl değiştirebileceğinize karar verebilirsiniz.
Panik'iniz, zamanla, sizin duygularınızı, görüşlerinizi ve yerleşik düşüncelerinizi size karşı silah olarak kullanır. Bunlar, aşağıda sayılan yollarla olur:
Birtakım anımsatıcılar karşısında, son atağınızı gerçirdiğiniz ortama girme yürekliliğini gösteremez, duraksarsınız.
Belirli birtakım etkinlikleri yapmayı her düşündüğünüzde “kapana kısılıp kalmama“yı birinci öncelik olarak göz önünde bulundurursunuz.
Bir sonraki atak ne zaman gelecek diye kaygılı bir beklenti içine girersiniz. Yalnızca “Şimdi, burada mı olacak?“ sorusunu sormak biel belirtilen ortaya çıkmasına neden oluyor gibi görünebilir.
Son panik atağınızı sinirli bir biçimde düşünüyor olabilirsiniz, sonra vücudunuz üzerinde bir denetiminiz kalmadığı konusunda kuşkulara kapılırsınız.
Bilinmeyen bedensel bir hastalığın ya da duygusal bir rahatsızlığın panik ataklarınıza neden olduğunu düşünüp üzüntü duyarsınız.
Tanısı konmuş bedensel bir hastalığınız varsa, gereksiz birtakım streslerden ya da hastalığın ağırlaşmasından korkarsınız.
Panik ataklarınıza karşı başlıca savunma olarak belirli birtakım insanlardan ya da yerlerden uzak durmaya başlarsınız.
Toplumsal yönden daha içine kapanık, toplumdan uzak, sıkı ağızlı biri olursunuz; randevulardan, verilen toplumsal konumlardan, beklentilerden ötürü kendinizi daralmış gibi hissedebilirsiniz.
Sürekli düşüncelere dalıp gider, sürekli tasalanır ve kendinizi sürekli olarak eleştirirsiniz, dolayısıyla yüreklenmenizi önler, korku duyarsınız.
Kendinize olan güveninizi yitirirsiniz ve alkol kullanma ya da doktor doktor gezinme gibi etkinliklerle gününüzü doldurursunuz.
(Arka Kapak)

Stok Kodu
9789753001243
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
176
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2012-06
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat