Elmayı Isırmak Aşk Konusunda Akıllanan KadınlarAşk Konusunda Akıllanan Kadınlar

%17
Elmayı Isırmak,Judith Sills
Kadınların aşka yaklaşımında radikal bir değişikliğin habercisi
Sonunda, bestseller yazar Judith Sillis bize; “Kadınlar erkekleri daha fazla sevebilecek kadar güçlüler, çünkü artık onlara daha az ihtiyaç duyuyorlar.“ diyor.
Erkekleri daha fazla sevmek mi? Ama kadınlar erkeleri zaten çok fazla sevmiyor mu? Hayır, diyor Sills, Kadınlar erkeklere çok fazla ihtiyaç duyuyorlardı, onları hayatları içerisinde çok önemli bir konuma getirmişlerdi ve bu da erkekleri sevmenin ve sevildiğini hissetmenin önüne çıkan bir engel olmuştu.
Geleneksel düşünce sahipleri, “Onu sev çünkü ona ihtiyacın var“ diyordu, feministler “Ona kimin ihtiyacı var ki?“ dediler. O geçmişte kaldı, zaman değişti. Elmayı Isırmak size onun hakkında konuşmak yeter diyor.
Erkeklerle anlaşma yapmak, onları başka bir dille çevirmek, onları yenilemek artık yeter. Sonunda biz kadınlar süreç içinde kendimizi kaybetmeden sevebilecek kadar akıllandık.
Aşk kimi seçtiğinizden çok kim olduğunuzla ilgilidir. Onun sizinle nasıl ilgilendiğinden çok, sizin onunla nasıl ilgilendiğinizle, onun sizi nasıl tahrik ettiğinden çok tahrikler karşısında nasıl davrandığınızla ilgilidir.
Aşka giden yol, doğru erkeği bulmak, zaten bulmuş olduğunuz erkeği düzeltmek ya da daha iyi biri ile karşılaşınca onu terketmek değildir.
Aşk hakkındaki duygularımıza zarar veren duygusal tepkilerimizin; fantazilerin, beklentilerin, korkunun, öfkenin farkedilmesidir.
Bu, aşk tanımını, aşkı hakettiğini düşündüğümüz zamana kadar ondan saklamak yerine, onun daha az sevgi hakeden taraflarını da içerecek kadar genişletmektir. Aşka, erkeği değiştirerek değil, onu gördüğünüz gözlerinizi değiştirerek ulaşın; onun mutluluğu için değil, kendi mutluluğunuz için.
Pratik bir bilgelikle ve Sills'e özgü espri anlayışı ile yazılan Elmayı Isırmak, erkekleri sevmeye çalışan gerçek kadınları anlatmaktadır. Sills, bizi, erkeklerle yaşadığımız soğuk savaşın ötesine götürüyor ve evli, bekar, aşkı arayan ya da aşkı yeniden keşfe çalışan tüm kadınlara bundan sonra nereye gideceğini gösteriyor.
“Ortak bir anlayıştan daha fazlası; burada gerçek bir bilgelik var... Zekice ve yardımcı.“
Betty Rollin
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753000444
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
264
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2000-01
Çeviren
Nalan Uysal,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat