Üst Düzey Yaşantının Psikolojisi / Yaşam Niteliğini Yükseltmek için Atılması Gereken Adımlar...
“Akış önemlidir...Mutluluğa giden yol, düşüncesizce bir hazcılıktan değil, düşünülerek girişilen zorluklardan geçer.“
New York Times Book Review
“Çağlardır süregelen mutluluk arayışı sorununa şaşırtıcı bir bakış.“
Library Journal
Her yıl, iyi görünme, zengin olma ya da özgüven geliştirme yollarını anlatan yüzlerce kitabın yayımlandığını görüyoruz. Bu kendini geliştirme kitapları, kısa vadede okura yardımcı olabilse de, büyük olasılıkla doyurucu sonuçlar vermiyor, çünkü yaşam niteliğini artırmak için fazla bir şey yapmıyor... Peki insanların yaşamaktan zevk almaları için gereken nedir? Yaşamı değerli kılan içsel yaşantılar nelerdir?
Mihaly Csikszentmihalyi, yirmi yılı aşkın bir süredir “üst düzey yaşantı“ durumlarını, yani insanların yoğunlaştıkları ve yaptıkları işten derin bir zevk aldıklarını bildirdikleri zamanları araştırmaktadır. Bu araştırmalar, yaşantıyı gerçek anlamda doyurucu yapan şeyin, akış adı verilen bir bilinç durumu olduğunu ortaya çıkarmıştır; akış insanın dikkatini odakladığı bir etkinlikte kendini kaybetmesine neden olan bir yoğunlaşmadır. Herkes zaman zaman akış yaar ve akışın özelliklerini bilir. Akış durumunda insanlar güçlüdürler, dikkatlidirler, çaba harcamaksızın durumun denetimini ellerinde tuttuklarını ve yeteneklerinin doruğunda olduklarını hissederler. Zaman duygusu da, duygusal sorunları da ortadan kalmıştır; sanki ve nefes kesici bir aşkınlık duygusu yaşarlar. Akış: Üst düzey Yaşantının Psikolojisi, kendimize zorluklar belirleyerek, yani yeteneklerimize göre fazlasıyla zor ya da fazlasıyla kolay olmayan görevler seçerek, bu zevk veren durumu şansa bırakmaksızın nasıl denetleyebileceğimizi anlatıyor. Böyle hedeflerimiz olduğunda, bilince giren bilgiyi denetler ve böylece yaşamlarımızın niteliğini yükseltiriz.
Akışın, önümüzdeki onyılda en üretken psikolojik araştırma alanlarından biri olması beklenmektedir. Akış: Üst Düzey Yaşantının Psikolojisi, bu dikkate değer konuya ideal bir giriş yapıyor ve okurlarını günlük yaşamın gerçek zenginliğini keşfetmeye götürüyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753001120
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
335
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005-01
Çeviren
Semra Kunt Akbaş,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat