Bu Kitap Temel Olarak Bir Anı - Biyografi - Öykü Kitabı
Genelde psikiyatrist ve hastaları arasındaki ilişki hep merak konusu olmuştur. En azından hastalar ve aileleri bu konuyla oldukça ilgilidirler. Bunun ötesinde psikiyatrsitin kişiliği ve özel hayatı da diğer meslek dallarının ötesinde bir ilgi uyandırmıştır.
Bu kitap temel olarak bir anı - biyaografi - öykü kitabı. Ama alabildiğince açık, samimi ve dürüst. Bir yönüyle de yaşamı paylaşma, dertleşme ve sohbet kitabı. Belki de “Yaşamın İçinden“ olmalıydı bu yazıların adı. Yaşamın gizleri, korkuları, sıkıntıları, çarpıklıkları, acıları ve traji-komik yanlarını yansıtan bir pencere...
Sadece hastalıklara değil, günlük hayatımızın sıradan alışkanlıkları, korkuları, baskıları, değer yaygıları ve yanlışlarına da ışık tutan bir pencere...
Psikiyatrist ofisleri de yaşamın her çeşit çarpıklıklarının gizlendiği, gözlendiği, konuşulduğu, paylaşıldığı ortamlar oluyor. O nedenle bu mesleği yapanların çok duyarlı, dikkatli ve insancıl olmaları koşulu var. Bazen kendimizdeki bir cevap, unutkanlık, ihmalkarlık ya da yüzünüzdeki ifade karşımızdaki insanın tüm yaşamını, güvenini, sizinle ilişkisini etkileyecek kadar önemli olabiliyor. Ama bunun tersi olduğunda bu insanlar yaşamlarının gizli yönlerini, ruhlarının derinliklerini, düş kırıklıklarını, hayallerini, ümitlerini sizinle paylaşacak kadar yakın hissediyorlar.
Benim kendime, öğrencilerime ve asistanlarıma da sürekli önerdiğim bir husus var. Karşınızdaki insanı anlamaya çalışın. Çünkü size gelenlerin en büyük derdi, bugüne anlaşılamamak'tır, büyük ölçüde. Çocukken annesi, babası, kardeşleri, arkadaşları, büyüyünce eşi, anne baba olunca çocukları, iş arkadaşları, amirleri, memurları ve yakın çevresi... Bu insanlar bir kere olsun anlaşılmayı , dinlenmeyi, ümit ve arzu etmektedirler. Yapılabilecek en iyi yardım, onun duygularını anladığınızı hissettirmek olacaktır. Psikotik hasta bile olsa, önce kendisine inanmanızı sizden isteyecektir. Ancak ondan sonra o size inanır ve güvenir. Anlamak o kişiye hak vermek anlamı da taşımaktadır.
Sonuç olarak ben de yaşamım boyu hem kendimi, hem çevremi, hem hastalarımın sorunlarını sorgulayarak, olaylara Psikiyatri penceresinden bakmaya çalışıyorum.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753001212
Boyut
140-210
Sayfa Sayısı
144
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2005-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat