Milli Mücadelede Boğaziçi Araştırmacı yazar sn. İbrahim Balcı'nın uzun araştırmaları sonucunda ortaya koyduğu belgesel bir eser olan Milli Mücadele'de Boğaziçi adlı Cumhuriyetimizin oluşum yıllarında, denizlerimizdeki Türk leventlerinin bilinmeyen ya da unutulup gitmiş amansız mücadelelerinin destanıdır.

Tarihin tozlu sayfalarında kalmış bir bağımsızlık mücadelesinin çarpıcı hikayesi...
Araştırmacı yazar İbrahim Balcı, Kuvvayı Milliye'nin karanlıkta kalmış yüzünü gözler önüne seriyor. İstanbul'da, Boğaziçi'ndeki destan kahramanlarını gün ışığına çıkarıyor.

Kitapta günümüzün köklü aileleri, işadamları ve akademisyenlerinin dedelerinin hikayelerini anlatıyor. Boğaziçi'nde canlarını dişlerine takarak bağımsızlık mücadelesi veren kahramanlar arasında bugün kamuoyunun yakından tanıdığı pek çok ünlü ismin akrabası da var. Armatör, turizmci Kahraman Sadıkoğlu'nun ailesine mensup isimler, CHP Milletvekili Ahmet Gülyüz Ketenci'nin dedeleri, Tavilzadeler (bugünün Mudosu), Prof. Dr. İsmet Giritli'nin babası Tahir Kaptan ve onun kardeşi Ali kaptan, işadamları Birol, Ziya, İhsan, Nevzat, Metin, Şadan Kalkavan'ın akrabaları ve şimdilerde TRT'de "İpsiz Recep-Emice" adıyla hikâyesi halka açılan, Doç. Dr. Emin Gürses'in amcası Milis Yüzbaşı İpsiz Recep de yer alıyor.

Meraklısının soluk soluğa okuyacağı bir kitap. Milli Mücadelede Boğaziçi, İbrahim Balcı, 9789759200138, İgüs Yayınları
Stok Kodu
9789759200138
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
208
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-11
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat