Batı Trakya: Meriç'in Öbür Yakası

%20
Batı Trakya: Meriç'in Öbür Yakası,Fatma Tunç Yaşar
Batı Trakya, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sınırı oluşturan Meriç Nehri'nin öbür yakasında yer alıyor. 600 yıl boyunca Osmanlı idaresinde kalmış ve İstanbul'dan daha önce Osmanlı olmuş bu topraklarda bugün 150 bin civarında Müslüman Türk, azınlık olarak yaşıyor.

Nüfusunun tamamı Müslümanlardan oluşan köylere inşa edilen kiliseler, Batı Trakyalılara her an azınlık olduklarını hatırlatıyor. 2000'li yıllar ile birlikte olumlu gelişmeler kaydedilmekle birlikte, Müslüman Türk azınlık; eğitim, Türkçe'nin resmi dil olarak kullanılması, siyasi temsil ve arazi mülkiyeti gibi pek çok konuda hala sorunlar yaşıyor.

Batı Trakya Türkleri geleceğe dair attıkları her adımda Türkiye'nin desteğini bekliyorlar. Onların gözünde Türkiye, sadece soydaşlarının yaşadığı bir ülke değil, aynı zamanda uğruna yıllardır mücadele verdikleri Müslüman Türk kimliğinin hayat bulduğu yer. Onlar kendilerini Osmanlı torunları olarak kabul ediyor, Müslüman ve Türk kimliklerini birbirinden ayrılmaz iki unsur olarak değerlendiriyorlar.
Stok Kodu
3002686100109
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat